Gripeny, které má i Česko můžou změnit průběh války. Jejich výhodou je vzlet z krátkých vzáleností, třeba přímo ze silnice
Ukrajinští piloti začali testovat stíhací letouny JAS 39 Gripen. Je možné, že v budoucnu švédské stroje skončí u Ukrajinců a pomohou v boji proti Rusům. To by byl důležitý vývoj, JAS 39 Gripen mají pověst jednoho z nejlepších letounů ve své kategorii. Kromě již předaných stíhaček a vrtulníků a zmíněných F-16 by mohly hrát důležitou roli i letouny JAS 39 Gripen. Co stíhačky dokážou?
Většina evropských zemí se spoléhá na stíhačky americké výroby nebo na Eurofighter Typhoon. Švédové se v současné době neúčastní závodů o stíhačky nové generace, důsledně sázejí na svá řešení, která se velmi osvědčila.
JAS 39 Gripen je víceúčelový stíhací letoun vyráběný společnostmi Saab Group a BAE Systems. Byl zalétán v roce 1988 a měří více než 14 m na délku. Je schopen dosahovat rychlosti až přibližně 2130 km/h (2 Ma) a operovat ve výškách až 18 000 metrů, jak uvádí web Military Today.
Výzbroj zde tvoří kanon Mauser BK-27 ráže 27 mm, kromě toho může JAS 39 Gripen nést podvěsné střely jako AIM-9 Sidewinder, IRIS-T 4, AIM-120 AMRAAM, MICA nebo AGM-65 Maverick a bomby Mark 82.
Jedinečné vlastnosti švédských stíhaček
JAS 39 Gripen se od ostatních stíhaček liší vlastnostmi, kterých si Švédové velmi cení. Ty by se nyní mohly na Ukrajině ukázat jako velmi užitečné. Může například operovat z krátkých ad hoc vzletových a přistávacích drah, tedy ze silnic. To je v době konfliktu velkou výhodou, kdy je potřeba se držet dál od letišť a základen, které jsou častým cílem agresorů.
Pozemní obsluha tohoto stíhacího letounu je také poměrně jednoduchá. Výhodou jsou i finance; podle odhadů stojí hodina letu JAS 39 Gripen přibližně o 40 procent méně než let F-16, uvádí portál Defense Express.
Zdroj: redakce, military-today.com, defence-ua.com