Funguje přerušovaný půst? Studie ukázala jasný výsledek

Nedávná šestiletá studie publikovaná v časopise Journal of the American Heart Association nezjistila žádnou souvislost mezi načasováním prvního a posledního jídla a úbytkem hmotnosti.

Nový výzkum zveřejněný v časopise Journal of the American Heart Association odhalil, že frekvence a velikost porcí jídla měly větší vliv na úbytek nebo přírůstek hmotnosti než časový rámec mezi prvním a posledním jídlem.

Podle hlavní autorky studie Dr. Wendy L. Bennettové z Johns Hopkins University School of Medicine, navzdory popularitě přerušovaného půstu, dosud nebyla provedena studie, která by určila, zda tento způsob pomáhá kontrolovat hmotnost.

Tato studie hodnotila souvislost mezi dobou od prvního do posledního jídla a změnou hmotnosti. Do studie bylo zařazeno téměř 550 dospělých osob (starších 18 let) ze tří zdravotnických systémů v Marylandu a Pensylvánii s elektronickými zdravotními záznamy. Účastníci měli v období dvou let před zařazením do studie zaznamenáno alespoň jedno měření hmotnosti a výšky.

Celkově většina účastníků (80 %) uvedla, že jsou dospělí běloši; 12 % se samo označilo za dospělé černochy a přibližně 3 % se identifikovala jako dospělí Asiaté. Většina účastníků uvedla, že má vysokoškolské nebo vyšší vzdělání; průměrný věk byl 51 let a průměrný index tělesné hmotnosti byl 30,8, což je považováno za obezitu.


Účastníci s vyšším indexem tělesné hmotnosti při zařazení do studie byli častěji dospělí černoši, byli starší, měli cukrovku 2. typu nebo vysoký krevní tlak, měli nižší vzdělání, méně cvičili, jedli méně ovoce a zeleniny, měli delší dobu od posledního jídla do spánku a kratší dobu od prvního do posledního jídla ve srovnání s dospělými, kteří měli nižší index tělesné hmotnosti.

Výzkumný tým vytvořil pro účastníky mobilní aplikaci Daily24, která v reálném čase zaznamenává dobu spánku, jídla a vstávání pro každé 24hodinové okno, jak uvádí web PubMed.

Na základě načasování spánku a jídla každý den zaznamenaného v mobilní aplikaci byli výzkumníci schopni měřit:

  • dobu od prvního jídla do posledního jídla každý den;
  • časový interval od probuzení do prvního jídla a
  • interval od posledního jídla do spánku.

Pro každého účastníka vypočítali průměr všech údajů z dokončených dnů.

Co zjistila analýza dat

Načasování jídla nesouviselo se změnou hmotnosti během šestiletého sledování. To zahrnuje interval od prvního do posledního jídla, od probuzení do konzumace prvního jídla, od konzumace posledního jídla do usnutí a celkovou dobu spánku.

Celkový denní počet velkých jídel (více než 1 000 kalorií) a středně velkých jídel (500-1 000 kalorií) byl spojen se zvýšením hmotnosti během šestiletého sledování, zatímco menší počet malých jídel (méně než 500 kalorií) byl spojen se snížením hmotnosti.

Průměrná doba od prvního do posledního jídla činila 11,5 hodiny; průměrná doba od probuzení do prvního jídla měřila 1,6 hodiny; průměrná doba od posledního jídla do spánku činila 4 hodiny; průměrná doba spánku byla vypočtena na 7,5 hodiny.

Studie nezjistila souvislost mezi načasováním jídla a změnou hmotnosti v populaci s širokým rozsahem tělesné hmotnosti.

Zdroj: ahajournals.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov