Explodovala raketa od Blue Origin. V říjnu má startovat do vesmíru. NASA trvá na termínu, společnost Jeffa Bezose potřebuje hrdiny

Společnost stále doufá, že její orbitální raketa New Glenn bude připravena pro misi NASA EscaPADE, která má odstartovat ještě letos a využít vzácné konjunkce Země a Marsu k vypuštění dvou sond k rudé planetě. Informuje futurism.com

Příště se obě planety takto přiblíží až za dva roky. To je však pro NASA příliš dlouhá doba. Na dohodnutém datu trvá. Jenže Raketový podnik Jeffa Bezose Blue Origin tak zakopává o vlastní nohy, když se snaží říjnový termín dodržet.

Jak však uvádí agentura Bloomberg, společnost Blue Origin se při vývoji 321 metrů dlouhé rakety potýká s velkými komplikacemi. Podle zprávy horní část rakety selhala při zátěžových testech a během testování explodovala a samostatná část explodovala jako plechovka od limonády poté, co inženýři nenainstalovali potřebné ventily pro uvolnění tlaku před jejím přemístěním z vlhkého venkovního hangáru do klimatizovaného prostoru.

Startovací platforma, která má konkurovat raketě Falcon 9 společnosti SpaceX a vynášet satelitní konstelaci projektu Kuiper společnosti Amazon, má již nyní obrovské čtyřleté zpoždění.

A vzhledem k nejnovějším zprávám se začíná zdát stále méně pravděpodobné, že New Glenn bude připravena vynést na oběžnou dráhu Země dvě sondy NASA k Marsu během pouhých dvou měsíců.

Neúspěch za neúspěchem, přepínání zaměstnanců. Výbuch za výbuchem, bez hrdinů to nepůjde!

A to i přesto, že veškerý letový hardware je již dokončen, jak uvedl mluvčí Blue Origin pro agenturu Bloomberg. Společnost nyní pracuje na montáži jednotlivých dílů a integraci motorů.

Společnost již zažila další velké neúspěchy, včetně výbuchu motoru její mnohem menší rakety New Shepard v září 2022, který uzemnil turistický raketoplán až do prosince 2023.

Společnost Blue Origin také uprostřed dramatu přeobsadila velkou část svého vrcholového vedení, včetně prosincového jmenování nového generálního ředitele Davea Limpa, který od té doby dosadil několik nových vedoucích pracovníků ve zjevné snaze nastartovat společnost do vysokých otáček. Společnost stále přijímá nové zaměstnance závratným tempem.

Ale i s řadou nových talentů se stále potýká s některými velkými technickými překážkami, včetně tolika problematických raketových motorů BE-4, které budou pohánět raketu New Glenn. Motory, které se používají také pro raketu Vulcan společnosti United Launch Alliance, se potýkají s mnohaletými zpožděními a byly dodány teprve nedávno.

Vzhledem k tomu, že vývoj rakety provázejí chyby uživatelů, kterým se dalo snadno předejít, čeká společnost Blue Origin těžký boj, aby se dokázala postavit na nohy – a lukrativní zakázka NASA visí na vlásku.

Společnost Rocket Lab, výrobce obou sond pro Mars, nedávno prozradila, že přešla do „hrdinského režimu“, aby sondy připravila na říjnový start. Zda se však toto úsilí vyplatí, se teprve uvidí.

Více informací o New Glenn se dočtete na wikipedii.

Zdroj: Futurism, BlueOrigin