Evropská mise na Jupiter se musí vtěsnat do startovního okna o délce 1 sekundy

Mise JUICE, která je označována za nejdůležitější projekt Evropské kosmické agentury v roce 2023, by mohla být velkou výzvou. Cílem mise je zjistit, zda na ledových měsících Jupiteru existují podmínky pro vznik a podporu mimozemského života, píše web Space.

Startovní okno, tedy časový úsek, během něhož musí kosmická sonda odstartovat, aby se dostala na správnou trajektorii a dosáhla určeného cíle, hraje při kosmických letech velmi důležitou roli. Je ovlivněno mnoha faktory, mezi něž patří například schopnosti samotné rakety, konkrétněji jejího pohonného systému nebo konfigurace nebeských těles. Například v případě mise Artemis I, která odstartovala 16. listopadu 2022, trvalo startovní okno dvě hodiny.

V případě mise JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer) je startovací okno velmi krátké. Činí pouhou jednu sekundu. Toto okno bude k dispozici každý den až do konce dubna. To znamená, že v případě neúspěchu startu mise, který je naplánován na 13. dubna 2023 z kosmodromu ve Francouzské Guyaně, bude mít Evropská kosmická agentura před sebou ještě minimálně několik pokusů, během nichž může vyslat sondu na správnou trajektorii, aby v příštích osmi letech dosáhla Jupiteru.

Sondu do vesmíru vynese nosná raketa Ariane 5, jejímž cílem bude vynést JUICE přímo na oběžnou dráhu kolem Slunce. Sondu čeká dlouhá a klikatá cesta. Musí se dostat přes vnitřní oblasti Sluneční soustavy, využít gravitace planet Venuše a Země i Měsíce, aby dosáhla svého cíle s co nejmenší spotřebou paliva. Podle plánů se JUICE vydá na cestu se čtyřmi tunami paliva v nádržích. Většinu z něj spotřebuje během manévrů v cíli své cesty, který zahrnuje okolí tří Jupiterových měsíců Europa, Ganymedes a Kallisto.

Cílem mise JUICE je studovat fyzikálně-chemické vlastnosti těchto přirozených satelitů Jupiteru a zjistit, zda na ledových měsících existují podmínky pro vznik a podporu mimozemského života. Mise rovněž rozšíří naše znalosti o samotném Jupiteru a získá cenné informace pro budoucí cesty do vesmíru.

Zdroj: Space