Evropa vyvíjí nástupce střely IRIS-T. Střela FCAAM bude mít umělou inteligenci a větší účinnost

Německá společnost Diehl představila koncept řízené střely vzduch-vzduch (kpr) 6. generace, která nahradí v současnosti používaný IRIS-T.

Doposud měla většina, ne-li všechny rakety vzduch-vzduch krátkého dosahu válcovité tělo. V budoucnu bychom si mohli zvyknout na zcela jiný tvar, pokud se koncepční střela předvedená společností Diehl Defence stane skutečným výrobkem. Střela známá jako IRIS-T FCAAM, což znamená Future Combat Air-to-Air Missile (bojová střela vzduch-vzduch budoucnosti), má zhruba stejné rozměry jako IRIS-T, kterou by mohla v budoucnu nahradit, a má se stát zbraní krátkého dosahu budoucího francouzsko-německo-španělského systému FCAS/SCAF.

U raket vzduch-vzduch je to poněkud zvláštní přístup, protože naprostá většina jejich výstražných systémů je založena na optoelektronických systémech, nejčastěji na ultrafialovém (např. letouny F-16, Su-30), méně často na infračerveném (letouny F-35 nebo Rafale). Radarový systém je vzácný, ale lze jej nalézt například na palubě stíhačky Eurofighter.

FCAAM – nová inteligentnější naváděcí hlavice s umělou inteligencí a lepším motorem

Přední pyramidová část střely bude i nadále vybavena, tentokrát senzorem typu IIR odolným proti DIRCM a podporovaným algoritmy umělé inteligence (AI). Kromě toho bude raketa vybavena obousměrným komunikačním spojením. Použití umělé inteligence umožní lepší identifikaci cíle a schopnost zaútočit na jeho nejslabší místa. Za tímto účelem bude hlavice schopna pracovat v jednom z několika detonačních režimů a způsobit co největší škody.

Novinka má také dostat nový vícestupňový raketový motor, který by měl prodloužit dolet na 47 km oproti 25 km dosaženým u IRIS-T a zajistit rychlost letu 4 Ma. Kromě toho se očekává, že motor spolu se systémem vektorování tahu řízeným umělou inteligencí umožní střele udržet velmi vysokou manévrovatelnost i během závěrečné fáze zachycení.

Zdroj: edrmagazine.eu