Energetická senzace? Vestavěné solární panely generují 50krát více energie než běžné solární panely

Zároveň zabrání vzniku 70 tun emisí uhlíku ročně. Budova ve výstavbě v Austrálii bude jako první vybavena „solární fasádou“, která jí pomůže vyrábět více energie, než potřebuje, uvedl web New Atlas.

Svět hledá způsoby, jak uspokojit své energetické potřeby bez emisí oxidu uhličitého, a proto se obnovitelné zdroje energie, jako je solární energie, prosazují více než kdy jindy. Míra zavádění technologií roste a společnosti také přicházejí s inovativními způsoby, jak tyto technologie začlenit do našeho každodenního života.

Australská firma Kennon odhalila plány na nový ambiciózní projekt v Melbourne. Osmipatrová kancelářská budova s názvem 550 Spencer bude vyrábět více elektřiny, než kolik potřebuje, a to pomocí špičkové solární fasády tvořené 1 182 solárními panely.

Aby bylo jasno, projekt 550 Spencer není pouhou montáží standardních solárních panelů na fasádu, jako je tomu u kodaňské International School. Místo toho bude solární fasáda vypadat jako skleněná, ale bude získávat energii ze slunečních paprsků pomocí 1 182 integrovaných solárních panelů. Ačkoli se nejedná o nic neobvyklého, solární fasády stále nejsou běžné a Kennon uvedl, že tento projekt bude první budovou se solární fasádou v Austrálii. Firma musela vynaložit velké úsilí, aby se to podařilo, a pověřila německou firmu Avancis, aby dodala panely, protože žádné nebyly k dispozici na místě.

„V té době jsem zkoumal zasklívací produkty, které jsou v provozu v Evropě a které v sobě zahrnují fotovoltaické články ve fasádní skleněné cloně, která nevypadá jako typické a ošklivé solární panely, které vidíte na střechách,“ vysvětlil zakladatel studia Pete Kennon. „Začali jsme jednat s několika výrobci, ale brzy jsme zjistili, že v Austrálii nemají zastoupení. Navrhli jsme fasádu budovy s tímto výrobkem a já jsem tento koncept předložil klientovi. Spolupracovali jsme s místním distributorem skla George Fethers & Co a přiletěli za námi z Německa vedoucí pracovníci výrobku. Zmapovali jsme solární výkon při různých úpravách fasády s optimalizací výroby elektřiny.“

Existovala i další výzva. Technologie solární fasády nezískala australský certifikát bezpečnosti budov. Kennon se nenechal odradit a začal dodávat více než 40 panelů. S pomocí odborníka na požární bezpečnost staveb Red Fire Engineers firma postavila repliku fasády a poté ji zapálila, aby otestovala její výkonnost, a celý proces pečlivě zdokumentovala. Po předložení důkazu o požární odolnosti se projekt posunul kupředu a nyní se staví.

Po uvedení do provozu bude systém solární fasády vyrábět 142 kWp (kilowatt peak, tedy kolik elektřiny vyrobí za ideálních podmínek, například za jasného slunečného dne), což je pro srovnání přibližně 3 až 6 kWp u standardní sestavy solárních panelů pro rodinný dům. Podle Kennona to stačí na výrobu většího množství elektřiny, než budova potřebuje, a navíc se tím každý rok odstraní 70 tun emisí oxidu uhličitého. Další výhodou je, že umístěním všech solárních panelů na fasádu se uvolní střecha pro zahradu, kterou mohou využívat zaměstnanci kanceláří.

Po dokončení projektu budeme samozřejmě rádi sledovat, jak se tato čísla projeví. Očekává se, že 550 Spencer bude dokončen v polovině roku 2023.

Zdroj: newatlas.com