Elektrické oko by mohlo poskytnout umělé vidění barvoslepým a nevidomým lidem
Výzkumníci vytvořili elektrické oko pomocí nového vertikálního stohovacího systému, který funguje v mikroměřítku. Tím se umělé vidění přibližuje realitě, což pomůže nevidomým lidem vidět a barvoslepým jedincům umožní vnímat barvy, informoval web sciencetimes.
Tým vedený asistentem fyziky profesorem Sidongem Lei má za cíl vytvořit kameru v mikroměřítku, která by mohla fungovat jako oči pro mikroroboty a přistupovat do oblastí, kam se lidé a jiní obří roboti nedostanou. Výzkum biomimetického umělého vidění neboli lidských procesů, které napodobují přirozený způsob fungování očí, v současnosti stoupá. Stále více vědců se zajímá o umění a vědu navrhování a stavění biomimetických zařízení, která pomohou poskytnout zrak nevidomým lidem. Zařízení by také mohlo být označováno jako biomimikry, protože napodobuje biologický systém očí.
Biomimetickému umělému vidění se v dnešní době také dostává velké pozornosti kvůli vývoji neuromorfních elektronických zařízení, umělé inteligence (AI) a mikrorobotiky. Současný výzkum však nezahrnuje barvoslepost kvůli náročnému způsobu zmenšení stávajících zařízení pro snímání barev, která využívají boční uspořádání kanálu pro snímání barev a využívají velké množství fyzického prostoru. Kompaktní konstrukce mají navíc problémy s přesností detekce barev.
Lei řekl, že konečným cílem jejich práce je sestrojit mikrokameru pro mikroroboty. Prokázali to ve své studii konstrukcí nového typu obrazového snímače, který je v mikroměřítku. Vědci se domnívají, že pomocí biomimetického umělého vidění je možné vyvinout mikrokameru, která dokáže vstoupit do úzkých prostor, kam se lidé nebo větší roboti nedostanou. Navíc bylo toto biomimetické elektrické oko vytvořeno pomocí jedinečné stohovací techniky van der Waalsovy polovodičové struktury vertikálního snímání barev, která nabízí nový přístup k návrhu hardwaru s důrazem na zmenšení systému umělého vidění.
Foto: geralt/Pixabay
Všechny nové funkce v obrazovém snímači závisí na rychlém pokroku van der Waalsových polovodičů v posledních letech. Mohou přesně řídit strukturu, tloušťku a další kritické parametry pro snímání červené, zelené a modré barvy. Lei řekl, že konečným cílem jejich práce je sestrojit mikrokameru pro mikroroboty. Vědci se domnívají, že pomocí biomimetického umělého vidění je možné vyvinout mikrokameru, která dokáže vstoupit do úzkých prostor, kam se lidé nebo větší roboti nedostanou.