Dva dobrodruzi testují možnost přežití na Marsu. Jdou pěšky tisíce kilometrů napříč Antarktidou

NASA sleduje dva průzkumníky na náročné cestě dlouhé 4 200 kilometrů, aby se dozvěděla více o schopnostech lidstva přežít v extrémních podmínkách, napsal Live Science

Britští průzkumníci Justin Packshaw a Jamie Facer Childs jsou téměř v polovině 80denního putování po nejjižnějším kontinentu v rámci mise Chasing the Light. Vyčerpávající expedice má vesmírným agenturám poskytnout lepší pochopení psychologického a fyzického dopadu na pobyt na Marsu.

Muži čelí mrazivým teplotám a větru o rychlosti až 320 kilometrů za hodinu. Na nejchladnějším kontinentu planety, kde nejnižší teploty v zimních měsících dosahují až -70 °C.

„Antarktida má podobné drsné podmínky, jako na jiných planetách v naší sluneční soustavě. Extrémní prostředí je užitečné pro řadu lidských a biologických výzkumů,“ uvádí web mise Chasing the Light . „Mise Justina a Jamieho umožní vědcům pozorovat vzácný vědecký příběh lidské přizpůsobivosti, což nakonec přispěje k průzkumu vesmíru zaměřenému na člověka.“

„Antarktida vyžaduje respekt. Můžete si být jisti, že nic nepůjde ideálně podle plánu. Můžete jen doufat, že se tomu dokážete přizpůsobit a učiníte svá rozhodnutí včas, aby jste přežili,“ napsal Packshaw ve svém příspěvku na web.

NASA a Evropská vesmírná agentura (ESA) shromažďují z mise data. Mimo lyží a draků, které výzkumníci využívají během příznivých větrů aby je táhli, se muži vydávají na cestu bez jakékoli pomoci. Vlečou také dvoje sáně o hmotnosti 200 kilogramů, které nesou pouze jejich jídlo a základní vybavení.

Muži také dostali za úkol získat klíčová data o životním prostředí, včetně úrovně ledu, radiace a rychlosti větru.

Zdroj: Live Science