Důležitý krok pro budoucnost. Reaktor pro jadernou fúzi dosáhl 100 milionů stupňů Celsia

Reakce jaderné fúze trvala 30 sekund při teplotách přesahujících 100 milionů °C. I když se nejedná o rekord, současné dosažení teploty a stability nás přibližuje o krok blíže k životaschopnému fúznímu reaktoru, informuje web New Scientist.

Vědcům na Soulské národní univerzitě v Jižní Koreji se podařilo spustit reakci při extrémně vysokých teplotách, které budou nutné pro životaschopný reaktor.

Reakce byla zastavena po 30 sekundách pouze kvůli omezením hardwaru a v budoucnu by měla být možná podstatně delší doba. Reaktor byl poté odpojen kvůli modernizaci, přičemž uhlíkové komponenty na stěně reaktoru byly nahrazeny wolframem, což zlepší opakovatelnost experimentů.

Jaderná fúze je slibnou metodou výroby energie, protože při spojení dvou jader s nízkou atomovou hmotností se uvolňuje obrovské množství energie. Velkou výhodou jaderné fúze je to, že konečný produkt procesu není radioaktivní, a proto nevyžaduje bezpečnostní zadržovací opatření při jaderném štěpení.

Naše Slunce vyrábí svou energii pomocí jaderné fúze, ale lidstvo je ještě několik desetiletí od toho, aby tuto technologii mohlo běžně používat. Stejně jako Slunce potřebujeme vysoké teploty uvnitř fúzního reaktoru, aby proces fungoval. Vysoké teploty přeměňují hmotu na plazmu, kterou je pak třeba zadržet.

Kontrola této plazmy je životně důležitá. Pokud se dotkne stěn reaktoru, rychle se ochladí, udusí reakci a způsobí značné poškození reaktorové komory.

Vědci stále vymýšlejí způsoby, jak udržet plazmu uvnitř reaktoru pro jadernou fúzi. Jednou z takových metod je použití magnetických polí k vytvoření okrajové transportní bariéry, která vytváří silné přerušení tlaku v blízkosti stěny reaktoru, aby se zabránilo úniku tepla a plazmy.

Trvalý a stabilní experiment je nejnovějším důkazem toho, že jaderná fúze přechází z fyzikálního problému na technický.

Zdroj: NewScientist