Drony zachraňují planetu. Jakým způsobem?
Australský start-up využívá umělou inteligenci, speciálně navržené semenné lusky a autonomní drony k rekordně rychlému zvrácení úbytku lesů, píše web Thred.
Odlesňování, ať už způsobené člověkem, nebo přirozené, vážně narušuje volně žijící živočichy, ekosystémy, průběh počasí a přispívá k měnícímu se klimatu.
Nejméně 85 % celosvětového odlesnění bylo provedeno kvůli uvolnění místa pro zemědělství, přičemž největšími viníky jsou dobytčí farmy, sójové plantáže a farmy s palmovým olejem.
Vědci nám již řekli, že samotná výsadba stromů k vyřešení současné ekologické krize stačit nebude. Lesy jsou však životně důležitými pohlcovači uhlíku a poskytují domov asi 80 % živočišných druhů žijících na souši, takže jsou důležitou součástí řešení.
Společnost AirSeed Technology vybavila bezpilotní letouny umělou inteligencí a vyzbrojila je speciálně navrženými semennými lusky, díky čemuž sází nové stromy do země o 25 % rychleji a o 80 % levněji než lidská práce.
Drony, stejně jako komerční lety, mají předem určenou dráhu letu a rozmístí semena pouze tam, kde je půda pod nimi nejvhodnější.
S vědomím toho, že zdraví půdy je důležité, je každý semenný lusk vyroben z odpadní biomasy s vnější vrstvou bohatou na uhlík, která zvyšuje šance semen na růst a obohacuje okolní půdu.
Jakmile semeno začne klíčit, vnější obal semene poskytuje živiny a minerály, které rostlina potřebuje k růstu. Zabraňuje také ptákům, hmyzu nebo hlodavcům, aby semena našli a odnesli je jinam.
„Každý z našich dronů dokáže zasít více než 40 000 semenných lusků za den a létá autonomně. Drony také zaznamenávají, kam každé semeno dopadne, aby společnost mohla kontrolovat stav jeho růstu,“ uvedl generální ředitel a spoluzakladatel společnosti AirSeed Technology Andrew Walker.
Využití těchto technologií k péči o budoucí lesy bude mít následný efekt pro zbytek života na Zemi. Skvělou zprávou je, že společnost AirSeed Tech si stanovila cíl vysadit do roku 2024 100 milionů stromů.
Zdroj: thred.com