Dokáže robotická loď Mayflower přeplout bez posádky Atlantik? Cestu můžete on-line sledovat

Mayflower Autonomous Ship (MAS) je 15 metrů dlouhá autonomní výzkumná loď plně řízená umělou inteligencí.

Plavidlo nemá lidského kapitána ani posádku. Místo toho využívá jen umělou inteligenci a automatizaci k řízení plavby. Loď bude shromažďovat kritická data o oceánu, jako jsou například počty velryb a bude odebírat i vzorky vody k analýze stop mikroplastů v oceánu. Na palubě má třicítku senzorů shromažďujících data a několik kamer, díky kterým můžete na oficiálních stránkách plavbu v přímém přenosu [zde] sledovat.

Loď vyplula minulý týden z britského Plymouthu a pokud vše půjde podle plánu, dorazí k břehům Spojených států asi za tři týdny a stane se tak největším autonomním plavidlem, které kdy překonalo Atlantik, uvádí britský Daily Mail.

Na vývoji lodě spolupracovala britská University of Plymouth s americkou technologickou společností IBM a organizací Promare, která podporuje mořský výzkum. Pětitunová loď vyšla na 1,3 milionu dolarů, což je v přepočtu zhruba 44 milionů korun. Při testech bez problémů rozpoznávala pobřeží, lodě i jiné překážky a další nebezpečí.

Operátoři naprogramovali místo přistání, přičemž loď si sama určí, jak se tam dostat. S ohledem na počasí, mořské proudy, kolizní předpisy a další proměnné. Bude tak reagovat na námořní dopravu v reálném čase pomocí kombinace radaru, kamer a automatického identifikačního systému, který přenáší informace, jako je zeměpisná šířka a délka lodi Mayflower, dalším lodím. Specifický je také interiér „obytných částí“, kde jsou místo postelí a koupelen jen pokoje s přístroji pro vědecké experimenty. Mayflower vyplouvá do Ameriky poté, co první pokus v loňském roce po pouhých třech dnech skončil nezdarem.

Zdroj: Daily Mail, mas400