Do 10 let bychom měli mít lék, který prodlouží lidský život na 200 let. Vzali byste si ho?

Britský počítačový biolog doktor Andrew Steele vydal novou knihu o prodlužování lidského života, v níž tvrdí, že je zcela možné, abychom žili déle než sto let. V knize uvádí, že výzkum senolytik (léků, které působí na likvidaci buněk, jež zhoršují funkci tkání) již vykazuje slibné výsledky a takový lék by mohl být na trhu dostupný během příštího desetiletí, píše server Thred.

Užíval by se ve formě tablet a eliminoval by buňky v lidském těle, které jsou zodpovědné za proces stárnutí. Mohlo by to zdvojnásobit délku našeho života.

Ve studii z roku 2020 se u myší, kterým byl lék podáván, zlepšily fyzické funkce, prodloužilo se období zdraví a myši se dožily vyššího věku. Mnozí se domnívají, že stejné výhody by mohli získat i lidé. Nabízí se však otázka, kdo by se vlastně chtěl dožít 200 let? Byli by to především nejbohatší lidé na světě, kteří si již nyní žijí pohodlně a luxusně ve srovnání s většinou ostatních. Skvělým příkladem je Jeff Bezos, který nedávno investoval obrovskou část svého jmění do vývoje technologie přeprogramování buněk, aby zvrátil proces stárnutí.

Pro ostatní smrtelníky může představa prodloužení života o sto let v době, kdy se situace kolem nás zhoršuje (rostoucí sociální a ekonomická nerovnost, zhoršující se stav přírodních ekosystémů a oteplování klimatu), znít jako prodlužování období utrpení. Navíc je otázka, zda Země dokáže uživit miliony lidí, kteří se dožijí 200 let. V současné době je 3,3 miliardy lidí považováno za vysoce zranitelné. Očekává se, že v nadcházejících desetiletích bude tento počet stoupat.

Mnoho vědců se domnívá, že 9-10 miliard je maximální kapacita Země z hlediska dostupnosti zdrojů. Pokud jde o zdroje, 9 % světové populace (698 milionů lidí) žije pod hranicí chudoby a vydělává přibližně 1,89 dolaru na den. Co se stane, když každodenní život mnoha lidí je prostě otázkou přežití, když si elita začne dělat nároky na věci jako voda, potraviny, energie pro příští století?

Navíc je nepravděpodobné, že by socioekonomicky znevýhodněné skupiny někdy získaly přístup k lékům prodlužujícím život, což představuje řadu dalších závažných morálních dilemat. Většina lidí se pravděpodobně shodne na tom, že důležitá je kvalita, nikoli délka života. Možná by byl přitažlivější lék, který by se zaměřil na prevenci zhoršování zdravotního stavu v posledních dnech života, než na jeho celkové prodlužování.

Zdroj: thred.com