Dnes večer můžete vidět kometu, která se objevuje pouze každých 437 let. Objevena byla teprve před měsícem

Kometa zvaná Nishimura objevená právě před měsícem by mohla být o tomto víkendu viditelná pouhým okem. Pozorovatelům hvězd se nabízí tato vyjímečná příležitost pozorovat nebeského návštěvníka pouze jednou za 437 let.

Nishimura byla objevena teprve nedávno

Koule z kamene a ledu, jejíž přesná velikost zůstává neznámá, je pojmenována po japonském amatérském astronomovi Hideo Nishimurovi, který ji poprvé zahlédl 12. srpna.

Kometa se otočí kolem Slunce pouze každých 437 let, což je dlouhá oběžná doba, během níž tráví kometa většinu času v mrazivé vnější sluneční soustavě, uvádí web Science Alert. Když se komety přiblíží ke Slunci, teplo způsobí, že se její ledové jádro změní v prach a plyn, které tvoří dlouhý ohon. Sluneční světlo se odráží od tohoto ohonu, což nám umožňuje pozorovat komety ze Země.

Dnes v noci a o víkendu máte výjímečnou příležitost

Kometa se má 12. září, tedy dnes, přiblížit k Zemi na vzdálenost 78 milionů kilometrů. Nishimura, která má vědecký název C/2023 P1, pak projde nejblíže Slunci 17. září. Bude 33 milionů kilometrů od Slunce, což je méně než čtvrtina vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem, upozornil Biver.

Pro pozorovatele hvězd bude nejsnáze pozorovatelná kometa tuto sobotu a neděli, zejména na severní polokouli, uvádí webThe Guardian, takže tedy i v Česku a výše. Podívejte se na oblohu před východem slunce severovýchodním směrem vlevo od Venuše, pokud bude obloha jasná.

Podívanou si snadno vychutnají i lidé s malým dalekohledem. Ale pokud to podmínky dovolí, může být kometa viditelná i pouhým okem. Ohon komety je nazelenalý, protože obsahuje více plynu než prachu.

zdroj: Science Alert, The Guardian