Digitální fotoaparát s rozlišením 3 200 megapixelů je připraven na focení ve vesmíru. Je velký jako malé auto

Kamera LSST (Legacy Survey of Space and Time) je velká jako malé auto a je to největší digitální kamera, která kdy byla postavena pro astronomii, píše web Popular Science.

Dnes ráno oznámili inženýři a vědci z Národní laboratoře SLAC dokončení kamery LSST (Legacy Survey of Space and Time). Jde o zhruba 6 610 kilogramů vážící přístroj o velikosti automobilu, který má zachytit nové informace o povaze temné hmoty a temné energie.

Po dvou desetiletích výstavby bude nyní kamera LSST s rozlišením 3 200 megapixelů putovat na observatoř Vera C. Rubin umístěnou ve výšce asi 2 700 metrů na vrcholu chilského Cerro Pachón. Její dva objektivy o šířce pět a tři metry budou mířit k obloze, aby po dobu deseti let prováděly průzkum sluneční soustavy, galaxie Mléčné dráhy a dalších oblastí.

Kamera LSST bude mimo jiné pátrat po důkazech slabého gravitačního čočkování, k němuž dochází, když gravitační hmotnost obří galaxie ohýbá světelné dráhy z galaxií za ní. Analýza těchto dat může vědcům nabídnout lepší pohled na to, jak je hmota rozložena ve vesmíru a jak se toto rozložení měnilo v čase. To by zase mohlo astronomům pomoci najít nové způsoby zkoumání vlivu temné energie na rozpínání vesmíru.

Aby operátoři zajistili, že budou moci zachytit měření slabých objektů, zpomalují údajně také atomovou aktivitu v blízkosti ohniska kamery LSST snížením okolní teploty až na -100 °C.

Kromě výzkumu temné hmoty a temné energie hodlají kosmologové využít kameru LSST k novému podrobnému sčítání sluneční soustavy. Vědci odhadují, že nové snímky by mohly zvýšit počet známých objektů desetinásobně, a poskytnout tak další informace o tom, jak se sluneční soustava zformovala, a také sledovat případné bludné planetky, které se mohou prohánět kolem Země.

Zdroj: Popular Science