Diamanty jsou všude pod námi. Šlapeme po nepředstavitelném a nevyčíslitelném pokladu. Jsou ale hluboko
Vědci se rozhodli zjistit, co se skrývá v nitru Země, pomocí rádiových vln. Díky nim se jim podařilo odhadnout složení svrchního pláště naší planety. Během svého výzkumu našli důkazy o téměř miliardě tun diamantů ukrytých asi 160 km pod našimi nohami. Prozatím nelze hovořit o diamantové horečce, protože se nacházejí mnohem hlouběji, než se dosud podařilo dosáhnout jakékoli vrtné expedici.
Vědecký server IFL Science napsal o studii publikované ve vědeckém časopise Geochemistry, Geophysics, Geosystems. Výsledky studie byly poměrně překvapivé, protože podle vědců možná šlapeme na skutečný poklad. Odborníci analyzovali údaje o seismické aktivitě, které byly shromažďovány po celá desetiletí. Díky nim určili, jak vypadá zemské nitro.
Vědci hovoří o bilionu tun diamantů
Během výzkumu si však v seismických datech všimli anomálií a objevili oblasti, které se od ostatních lišily. V jejich případě se seismické vlny bez zjevného důvodu zrychlovaly. Týkaly se oblastí v kráteru, nejstarší, zpevněné části zemské kůry. Vědci se rozhodli zjistit, co za tím stojí. Testovali různé scénáře, ale jako nejpravděpodobnější se jeví ten, že hluboko pod našima nohama je ukryto obrovské množství diamantů.
Podle vědců je asi 1-2 % nejstarších hornin v zemském plášti tvořeno diamantem. V prohlášení, které v roce 2018 zveřejnil Massachusettský technologický institut, vysvětlili, že s ohledem na celkový objem tzv. kratonických kořenů, nejhlubších částí kartonu, lze očekávat, že se pod našima nohama skrývá asi miliarda tun diamantů rozptýlených v hloubkách od téměř 140 do celých 240 km pod povrchem.
„To ukazuje, že diamant nemusí být tím vzácným minerálem, ale v geologickém měřítku věcí je relativně běžný,“ vysvětlil Ulrich Faul, vědec z katedry věd o Zemi, atmosféře a planetách MIT. „Nemůžeme se k nim dostat, ale přesto je tam diamantů mnohem více, než jsme si kdy mysleli,“ dodal.
Přírodní diamanty krystalizují z magmatu ve velkých hloubkách za extrémních teplot a tlaku, takže teorie předložená vědci se zdá být velmi pravděpodobná. Prozatím ale nehrozí diamantová horečka, jako v ruském městě Mirnyj, kde se nyní nachází největší diamantový důl na světě. Jeho kráter má průměr 1 200 m a hloubku 525 m. Podle odborníků se diamanty nacházejí pod povrchem, mnohem hlouběji, než kam se kdy dostala jakákoli vrtná expedice.
Zdroj: redakce, iflscience.com, arxiv.org, mit.edu