Co se děje s tělem poté, co zemřeme? Vědci přirovnávají rozkládající se tělo k ekosystému

Co se stane s našimi těly poté, co zemřeme, není záhadou, i když bychom si to možná přáli. Pokud se ale chcete dozvědět, jak ke změnám dochází, čtěte dále.

První viditelnou změnou na těle, ke které dochází 15 až 20 minut po smrti, je pallor mortis, neboli smrtelná bledost, která nastává poté, co krev přestane protékat kapilárami, nejmenšími krevními cévami v těle, popisuje Encyklopedie Britanica. Tento proces je stejný pro všechny lidi na světě.

Mezitím se tělo ochlazuje a teplota klesá asi o 0,84 °C za hodinu. Ale i když je tělo studené, je stále plné života. Vědci přirovnávají rozkládající se tělo k ekosystému. Autolýza, která zahajuje proces rozkladu, se také nazývá „samotrávení“. Enzymy začnou pomalu trávit membrány buněk zbavených kyslíku. Poškozené krvinky se vylévají z rozbitých cév. Když se usadí v kapilárách a jiných malých krevních cévách, spouští změnu barvy na povrchu kůže. Ačkoli se toto zbarvení (včetně purpurově modrého odstínu a načervenalých skvrn) začne usazovat asi hodinu po smrti, obvykle je viditelné až o několik hodin později.

Takové změny jsou po smrti téměř nekonečné. Když je tělo naživu, vlákna sestávající hlavně z proteinů aktinu a myosinu interagují. Což znamená, že na sebe vzájemně působí a ovlivňují směr k společnému cíli. Tedy k pohybu. Předurčené skupiny se v tomto procesu na sebe vážou nebo se od sebe uvolňují. Ovlivňují tak svaly, aby se stahovaly nebo uvolňovaly. To nám umožňuje pohyb těla. 

Při smrti se mezi aktinem a myocinem postupně tvoří chemické mosty, takže se svaly stahují a zůstávají tak, dokud se mosty nezhroutí. Tato ztuhlost, známá jako rigor mortis, nastává asi dvě až šest hodin po smrti. Rigor mortis zvyšuje obtížnost provádění pitvy nebo přípravy těla na pohřeb, protože tělo ztrácí pružnost, kterou mělo během života. „Může to vyžadovat trochu síly, než se zlomí do polohy, kterou potřebujeme,“ vysvětlila majitelka pohřební služby Holly Williamsová v rozhovoru pro Budoucnost BBC . „Obvykle, čím čerstvější tělo je, tím snazší je s ním pracovat.“

Mezi živé věci v lidském těle patří také bakterie. Když je tělo naživu, jsou uložené ve střevě. U zdravého člověka jsou imunitním systémem drženy mimo jiné vnitřní orgány. Po smrti se však tyto bakterie mohou volně „živit“ celým tělem. Nejprve tráví střeva a přilehlou tkáň. Pak rozšíří svůj dosah, vstoupí do kapilár a proniknou do srdce a mozku, aby hodovaly. 

Jedna studie od forenzního vědce Gulnaze Javana a dalších naznačila, že bakteriím trvá 58 hodin, než se rozšíří do jater, sleziny, srdce a mozku.

Tato fáze rozkladu, nazývaná hniloba, může být plně realizována až po několika dnech. Jde o rozklad sacharidů, bílkovin a dalších sloučenin v těle, způsobený převážně bakteriemi a larvami hmyzu. Produkuje plyny, které nafouknou břicho a nakonec rozbijí kůži, což přitahuje další hmyz na hostinu. Rozklad vyžaduje čas. Kolik času, může záviset na faktorech, jako je příčina smrti, podmínky prostředí nebo dokonce oblečení na těle. Rozklad je „nepřetržitý proces,“ vysvětlil forenzní vědec M. Lee Goff pro Medical News Today, „začínající v bodě smrti a končící, když bylo tělo zredukováno na kostru.“

Aby lidé zpomalili tento příšerný proces, vymysleli různé metody pro uchování těla. Dobře zachovalé tělo bylo dlouho hlavním zájmem márnice, zvláště když má být vystaveno během období smutku. (Po zavraždění amerického prezidenta Abrahama Lincolna bylo jeho tělo odvezeno vlakem přes sedm států, aby si ho občané mohli prohlédnout. Někteří na tu čest čekali až pět hodin.) Balzamování je jedním ze způsobů, jak uchovat tělo po smrti. Široká škála látek, včetně octa, vína, brandy a medu, se používá k „nakládání“ mrtvol, a tím oddaluje hnilobu. Při moderním postupu balzamování se odvádí z žil krev a další tekutina. Obvykle se na bázi roztoku formaldehydu ve vodě, vstřikuje do hlavní tepny. Dutinová tekutina je také odstraněna a nahrazena konzervačním prostředkem. Ačkoli tato verze balzamování není trvalá, plní svůj účel, dává tělu živý vzhled ve dnech po smrti, kdy jej budou vidět truchlící.

Ať už se rozhodnete balzamovat v medu, moderním způsobem nebo nebalzamovat vůbec, nemusíte se bát, že by se k vám rozklad těla v blízké době nenápadně přikradl. Je zcela pravděpodobné, že vaše tělo se v dohledné době určitě z masa na kost nepromění.

Zdroj: Encyklopedie Britanica, BBC