Co je „fenomén obráceného phi“ a jak funguje tato ohromující optická iluze

Na Twitteru se nedávno objevila ohromující optická iluze dvou záhadně se pohybujících krychlí, kterou zveřejnil japonský umělec Jagarikin. Psali o tom na webu BoingBoing.

Jedním ze způsobů, jak náš nervový systém vnímá pohyb, je tzv. fenomén phi. Tento neurologický program mění rychlé sekvence změn barev nebo jasu v něco hlubšího, jako je obecný pocit, že něco změnilo polohu.

Podobně jako fenomén phi, i tento obrácený fenomén phi vytváří nejen dojem pohybu, ale pohybu neustále probíhajícího v jednom směru.

Možná nebudete věřit, že se obrazce ve skutečnosti nehýbou, ale jeden uživatel na Jagarikinův tweet reagoval vizuální pomůckou, která ukazuje, že se jedná o statický obrázek. Pomocí čtverců, které zakrývají šipky uprostřed lze dokázat, že kostky jsou zcela nehybné.

Neurologické vysvětlení tohoto jevu je poněkud složitější a spočívá v přesném načasování stimulace a inhibice zrakových neuronů.

Nejedná se o první iluzi pohybujícího se obrazce. Jak se ukázalo, Jagarikin stál také za iluzí pohybujících se kruhů, která využívá stejný fenomén obráceného phi. Obě iluze jsou zpočátku stejně matoucí jako každá jiná, ale po dostatečně dlouhém zírání na ně pochopíme, o co jde.

Pokud máte chuť vyzkoušet si další optické iluze, podívejte se třeba na tyto pohyblivé obrázky nebo na nejlepší optickou iluzi roku 2021.

Zdroj: boingboing.net