Člun s pavoučíma nohama již brázdí mořské vlny. Co je to za stroj?

Kalifornská společnost Marine Advanced Robotics dosáhla značného pokroku na svém pozoruhodném plavidle WAM-V (Wave-Adaptive Modular Vessel), píše web New Atlas.

Stručně řečeno, WAM-V je ultralehký katamarán s trupy umístěnými na chytrých závěsných nohách, které se pomocí pružin, tlumičů a kulových kloubů pohybují s vlnami, pomáhají je stabilizovat při náklonu a klopení a díky tomu jsou tyto lodě vhodné do mořských podmínek, kde jiné lodě stejné velikosti prostě nemohou fungovat. Díky vzpěrám, které jsou stále ve vodě, jsou velmi obratné a mohou se otáčet o 360 stupňů téměř ve vlastní stopě.

To je ta část, jež se přizpůsobuje vlnám. Jsou také modulární, s rozhraními pro rychlé připojení. Provozovatelům tak umožňují rychle vyměnit pohonné systémy i užitečné zatížení a balíčky senzorů/přístrojů pro různé mise. Jsou také transportovatelné, jsou konstruovány pro rychlou montáž a demontáž a rozloží se tak, že se čtyři pětimetrové WAM-V vejdou do standardního přepravního kontejneru.

Pokud jsou dostatečně velké, mohou WAM-V provozovat kabinu s posádkou. V opačném případě se mohou pohybovat autonomně nebo pomocí dálkového ovládání. Společnost Marine Advanced Robotics nyní postavila a dodala širokou škálu velikostí, od impozantního 30metrového Proteusu až po miniaturní autonomní dvou a půl metrové čluny, které mohou díky supermalému ponoru této konstrukce operovat ve směšných 15 cm vody.

Dokonce i bez demontáže mohou snížit svou horní plošinu na úroveň vody, což usnadňuje výměnu užitečného nákladu za chodu nebo umožňuje lidem naskočit na palubu. V případě potřeby mohou také rovnou sklopit nohy, aby byly ze strany na stranu mnohem kompaktnější. A samozřejmě mohou být poháněny spalovacími motory nebo elektromotory v závislosti na povaze daného úkolu.

Díky všem výše uvedeným vlastnostem jsou tyto věci úžasnými platformami pro nejrůznější aplikace v oblasti výzkumu, mapování, průzkumu, kontroly majetku, obrany a robotického výzkumu. Od roku 2014 je WAM-V platformou používanou v soutěži Maritime RobotX, což je mezinárodní studentská robotická soutěž zaměřená na kooperativní autonomii, v níž týmy soutěží v programování svých člunů pro řadu různých úkolů, jako je navigace v reakci na vizuální signály, imitace pátracích a záchranných operací, podpora dronů, samostatné přistání v určené zátoce a podobně.

Společnost Marine Advanced Robotics je prodává z regálu ve velikostech 8, 16 a 22 stop (2,4, 4,8 a 6,7 m) a větší staví na zakázku. Společnost je však také pronajímá jako službu, ať už samostatně, nebo ve flotilách – díky jejich rychlému nastavení, superflexibilní funkčnosti a široké kompatibilitě je velmi snadné je zapojit do operací námořních flotil, které lze urychlit dalšími stroji ve vodě.

Zdroj: newatlas.com