Čínská společnost předběhla Elona Muska ve vypuštění rakety s palivem na metan. Předběhla USA ve vesmírném závodě

Čína se jako první dostala na oběžnou dráhu s raketou na methalox. Po tomto palivu na bázi metanu touží společnosti jako SpaceX a Blue Origin. Tím se dostala do vedení vesmírného závodu, jak píše web Yahoonews.

Raketa Starship na methaloxovém palivu společnosti SpaceX explodovala před dosažením tohoto milníku v dubnu. Čína tím pádem předstihla americké společnosti SpaceX a Blue Origin v dosažení milníku v kosmickém výzkumu: vypuštění rakety na metan na oběžnou dráhu. Čínská firma LandSpace vypustila v úterý z pouště Gobi svou raketu Zhuque-2 a krátce poté dosáhla oběžné dráhy. Americké vesmírné síly, které raketu sledují, potvrdily úspěch startu.

Raketa byla poháněna methaloxem, složeným z kapalného paliva z metanu a kyslíku. Na vývoj raket na methaloxovém palivu se zaměřuje několik amerických společností, ale všem se zatím nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy.

Raketa společnosti Blue Origin New Glenn explodovala, poté co její motor BE-4 během červnových testů selhal. Raketa Terran 1 společnosti Relativity Space, která rovněž využívá methalox, také nedosáhla oběžné dráhy, když poprvé odstartovala v březnu.

Největší raketa Starship od společnosti SpaceX také selhala po svém prvním startu v dubnu.

Methalox je žádaným palivem pro výzkum hlubokého vesmíru a opakovaně použitelných raket. Toto palivo je vychvalováno jako levnější, stabilnější a ekologičtější než petrolej. Další výhodou je, že by se dalo těžit mimo Zemi, například na Marsu. To je lákadlem pro společnosti jako SpaceX, které chtějí rudou planetu kolonizovat. Úspěšný start je sice výrazným úspěchem, ale bledne ve srovnání s ambicemi amerických společností v oblasti raket na methalox.

Starship společnosti SpaceX je asi 2,5krát vyšší než Zhuque-2 a jejím cílem je dopravit posádku na Měsíc. To dodává startu značnou složitost. Mezitím se společnost Relativity Space pokouší své rakety plně vytisknout 3D tiskem, což je v tomto odvětví poprvé.

Zdroj: redakce, Yahoonews, twitter