Čínská družice SJ-21 odklidila neúspěšnou kolegyni na odpadní oběžnou dráhu. Množství vesmírného odpadu je děsivé

Čínská družice ShiJian-21 (SJ-21) funguje jako vesmírný remorkér, uvádí nová analýza americké společnosti z Kalifornie, která se zabývá monitorováním vesmíru. Zmíněná družice odtáhla neúspěšnou navigační družici BeiDou z přeplněné geosynchronní dráhy (GEO) a poslala ji na „hřbitovní dráhu“, uvádí se na serveru frontierindia.com.

Družici ShiJian-21 vypustila Čína na geosynchronní dráhu (GTO) 24. října 2021 a čínská státní média tenkrát uvedla, že družice bude testovat a ověřovat technologii zmírňující dopad úlomků ve vesmíru. Geosynchronní dráha je jedna z oběžných drah, jejíž doba oběhu je stejná, jako doba otočení Země kolem své osy.

Ze zprávy kalifornské společnosti ExoAnalytic Solutions vyplývá, že 22. ledna 2022 čínská družice SJ-21 zmizela ze své orbitální pozice a prováděla operaci v blízkosti porouchané navigační družice BeiDou-2 (CompassG2). Později se zjistilo, že družice SJ-21 provedla manévr, během kterého neúspěšnou družici připojila k sobě a zamířila s ní na hřbitovní oběžnou dráhu.

Takzvaná „hřbitovní “ nebo „odpadní“ dráha je obvykle definována jako prostor 300 kilometrů nad geosynchronní dráhou ve výšce přibližně 36 000 kilometrů. Z dalšího sledování vyplývá, že se družice SJ-21 po tomto manévru opět oddělila od neúspěšné družice BeiDou a vrátila se zpět na nízkou oběžnou dráhu Země.

Čínská družice ShiJian-21 disponuje schopnostmi potřebnými pro servis, montáž a výrobu na oběžné dráze, což je schopnost, o kterou usilují i Spojené státy a Evropa. Čína na technologiích, které používají robotická ramena, využitelná k uchopení zbytků raketových motorů, pracuje již několik let a ve svém vývoji významně pokročila.

Podle serveru space.com lidstvo od počátku kosmického výzkumu v roce 1957 vypustilo asi 12 170 satelitů a 7 630 z nich dnes zůstává na oběžné dráze. Jen asi 4 700 je stále funkčních. To znamená, že kolem Země se obrovskou rychlostí pohybuje téměř 3000 zaniklých kosmických lodí spolu s dalšími nebezpečnými troskami.

Ve výšce 400 kilometrů, což je výška, ve které se nachází mezinárodní vesmírná stanice ISS, je orbitální rychlost asi 27 500 km/h. Při takové rychlosti může i malý úlomek trosek způsobit vážné poškození jakékoli kosmické lodi. Evropská vesmírná agentura odhaduje, že na oběžné dráze Země se nachází nejméně 36 500 objektů trosek, které jsou více než 10 centimetrů široké, 1 milion objektů o velikosti 1 až 10 cm a ohromujících 330 milionů částí, které jsou menší než 1 cm.

Odborníky a vědce zjevně netrápí tedy pouze odpad, který se vyskytuje na pevné zemi či v oceánech. Mají také hlavu plnou starostí s prostorem nad našimi hlavami. Zda se vůbec někdy najdou funkční recepty na vyčištění naší planety včetně oběžné dráhy je zatím ve hvězdách. Věřme, že se nenaplní pesimistické vize, které mluví o tom, jak lidé budou nuceni opustit svoji rodnou planetu z důvodu její neobyvatelnosti a kompletně se přestěhují třeba na Mars.

Zdroj: frontierindia.com; space.com