Číňané plánují vyslat do vesmíru ryby. Pomůžou při výzkumu úbytku kostní hmoty u astronautů
Čína plánuje vyslat malý druh ryb na orbitální stanici Tiangong, aby studovala interakce mezi nimi a mikroorganismy v malých uzavřených systémech. Podle čínských vědců by tento typ analýzy mohl také pomoci při výzkumu úbytku kostní hmoty u astronautů.
O plánech Číny na neobvyklý „náklad“, který by se mohl brzy dostat na orbitální stanici Tiangong, informoval server Space. Podle zveřejněných informací chce Peking do vesmíru vyslat rybu druhu dánio pruhovaný. Jedná se o sladkovodní ryby z čeledi kaprovitých, které pocházejí z Asie a jsou oblíbené v akváriích.
Konkrétní harmonogram experimentu ani podrobnosti o tom, jak bude probíhat, však neprozradil. Je však známo, že se nejedná o první experimenty zahrnující vyslání ryb do vesmíru. Space.com připomíná, že již v roce 1976 letěl na sovětskou vesmírnou stanici Salut 5 na palubě lodi Sojuz 21 danio pruhovaný.
Tehdy provedená pozorování ukázala, že ryby zřejmě mění některé své chování a přizpůsobují se životu v mikrogravitaci. Podobný experiment s rybami byl proveden v roce 2012. V rámci projektu NASA Aquatic Habitat (AQH) vyslali vědci na Mezinárodní vesmírnou stanici japonskou rybu rýžovníka (známou také jako medaka). Jedná se o sladkovodní rybu z čeledi kvakošovitých, která se vyskytuje ve vodách jihovýchodní Asie.
Ryby byly umístěny do speciálního prostředí vytvořeného Japonskou agenturou pro letectví a kosmonautiku (JAXA). Odborníci chtěli zjistit, jak mikrogravitace ovlivňuje mořské živočichy. Během studie mimo jiné ověřovali, jak na ryby působí kosmické záření, zda dochází k degradaci kostí a atrofii svalů. Vědci z NASA se domnívali, že takové analýzy by v budoucnu mohly pomoci pochopit mnohé zdravotní problémy lidí, zejména stárnoucí populace.
Zdroj: redakce, space.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]