Čína vypustila záhadný satelit. Má zabránit katastrofám. O co ve skutečnosti jde?

Číňané vypustili do vesmíru družici Yaogan 33, o níž se toho vlastně moc neví. Zařízení by mohlo sloužit k monitorování půdy, úrody a přírodních katastrof, ale je možné, že bude také shromažďovat zpravodajské informace pro Čínu, jak píše server Space.

V pátek 2. září vypustila Čína do vesmíru družici Yaogan 33 (02) z odpalovacího střediska Jiuquan na palubě rakety Long March 4C. Pro zemi to byl 35. úspěšný start v tomto roce a 435. let nosné rakety řady Dlouhý pochod.

Čína vypustila záhadný satelit Yaogan 33 (02)

Yaogan 33 (02) je špionážní družice, o níž se toho ví jen velmi málo. Pouze to, že se jedná o jeden z nové utajované řady satelitů dálkového průzkumu Země.

Satelity typu Yaogan 33 se používají k vědeckým experimentům, sčítání národních půdních zdrojů, odhadu úrody a prevenci katastrof. Takové vyprávění se nelíbí každému. Západní analytici se domnívají, že satelit by mohl sloužit nejen k civilním, ale i k vojenským účelům.

Předchozí družice řady 33, Yaogan 33 (01), byla vypuštěna koncem roku 2020 a s největší pravděpodobností se jednalo o radarový systém se syntetickou aperturou (SAR), který může pořizovat snímky v mracích a v noci. V současné době se Yaogan 33 (01) a (02) nacházejí na podobných oběžných drahách.

Čína plánuje v letošním roce uskutečnit rekordních 50 startů (USA jich do 5. září letošního roku uskutečnily již 50). Za zmínku stojí i to, že země již dlouho podniká kroky, které by jí mohly pomoci udržet nebo zvýšit její přítomnost ve vesmíru v budoucnu. Kromě vysílání dalších družic na oběžnou dráhu vyvíjí Čína vesmírný jaderný reaktor. Projekt, který realizuje Čínská akademie věd, bude nakonec vyrábět jeden megawatt elektřiny.

Zdroj: space.com