Čína svěřila řízení družice umělé inteligenci. Ta si vybrala velmi zvláštní cíle
Vědci nedávno nechali umělou inteligenci, aby po dobu 24 hodin ovládala jejich družici a vytipovala pozemní cíle. Družice se vydala cestou, která je naprosto zmátla.
Čínští vědci popsali svou práci v článku v deníku SCMP. Umělá inteligence byla bez lidského zásahu a jejím úkolem bylo řídit pohyb družice a pozorovat zájmové oblasti na Zemi. Svým způsobem tak můžeme nahlédnout do mysli umělé inteligence a toho, co ji zajímá.
Podle týmu si umělou inteligencí řízená družice Qimingxing 1 vybrala několik konkrétních bodů a dobře si je prohlédla, i když si tým není jistý proč. Umělá inteligence si přiblížila Patnu, velké a starobylé město na řece Ganze v Indii, a našla konkrétní body zájmu v této oblasti. Ačkoli umělá inteligence nebyla naprogramována tak, aby vysvětlila, proč to udělala, je možné, že si Patnu vybrala kvůli hraničnímu sporu, ke kterému došlo v roce 2020 mezi Čínou a Indií.
Vojenské téma se objevilo i v dalších zájmech umělé inteligence. Ta vyhledala také japonský přístav Ósaka, který příležitostně hostí lodě amerického námořnictva operující v Pacifiku. Je to pravděpodobně poprvé, kdy umělá inteligence získala úplnou kontrolu nad pozorovacím satelitem bez konkrétních pokynů nebo úkolů. Umělá inteligence se stále častěji využívá k určitým úkolům, jako je zpracování obrazu a vyhýbání se kolizím, ale nikdy nepřekročí tento rámec, což je podle vědců promarněná příležitost.
Je důležité poznamenat, že umělá inteligence měla plnou kontrolu nad kamerou, ale nemohla měnit kurz družice ani její oběžnou dráhu. Výzkumníci doufají, že jejich práce pomůže zastavit plýtvání zdroji na 260 družicích dálkového průzkumu Země, které Čína v současnosti provozuje a které jsou podle nich často nečinné. Navrhují, že umělá inteligence by mohla být využita v systémech sledování a monitorování, například k upozornění národní obrany na vojenskou aktivitu, jak píše web IFL Science.
Není však známo, co bylo v tomto případě myšleno umělou inteligencí – tento pojem se totiž stal tak širokým, že by mohlo jít o cokoli od základního programu pro výběr cílů až po něco jako umělá inteligence GPT-4. Výzkumníci netuší, proč si umělá inteligence vybrala právě tato místa, a svěřit plnou kontrolu umělé inteligenci, které lidé nerozumějí, se v tuto chvíli jeví jako znepokojivý plán.
Zdroj: scmp.com, redakce, iflscience.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]