Čína postavila autonomní mateřskou loď plnou autonomních dronů. O co se jedná?

Čína minulý týden pokřtila novou pozoruhodnou 89 metrů dlouhou loď, která je první poloautonomní dronovou letadlovou loď na světě.

Bude přepravovat, vypouštět, vyzvedávat a koordinovat činnost více než 50 dalších autonomních vzdušných, hladinových a podvodních prostředků.

Loděnice Huangpu Wenchong zahájila stavbu lodi Zhu Hai Yun loni v červenci v Kantonu. Jedná se o první nosič svého druhu, samostatnou autonomní platformu, která se vypraví se vším potřebným k provádění plně integrovaných operací, včetně bezpilotních letadel, člunů a ponorek.

Čína nepředpokládá, že by se sama pohybovala v rušných námořních přístavech, píše server New Atlas. Místo toho bude Zhu Hai Yun fungovat na dálkové ovládání, dokud se nedostane na otevřené moře, a pak její samořízené systémy převezmou řízení a provedou jakoukoli misi.

Podle lodní společnosti je vybavena vším, co potřebuje k nasazení vlastních člunů, ponorek a letadel, ke komunikaci s nimi a k provádění koordinovaných misí. Vzdušné drony mohou přistávat zpět na její palubě a po provedení obhlídky je připravena lodě a ponorky vyzvednout.

„Inteligentní loď bez posádky je krásný nový ‚mořský druh‘, který přinese revoluční změny pro pozorování oceánů,“ řekl profesor Dake Chen ze Školy oceánografie Čínské akademie věd.

Ačkoli je loď prezentována především jako platforma pro výzkum oceánů, má také vojenskou schopnost zachytit a vyhnat invazní cíl.

Zdroj: newatlas.com