Čína je připravena vypustit první satelit v konstelaci, která bude výzvou pro Starlink Elona Muska
Čína se chystá vypustit prvních 18 satelitů, aby konstelaci internetových družic na nízké oběžné dráze (LEO) konkurovala Starlinku Elona Muska, informuje čínská vládní tisková agentura.
Satelity budou vypuštěny z jednoho z hlavních čínských zařízení pro vesmírné mise, konkrétně ze střediska pro vypouštění družic Taiyuan v severní provincii Shanxi. Start vedla vládou vlastněná společnost Shanghai Spacecom Satellite Technology v rámci svého projektu „Thousand Sails Constellation“, jehož cílem je vytvořit globální širokopásmovou síť podobnou té, kterou nabízí Starlink společnosti SpaceX.
Společnost SpaceX má v současné době více než 6 200 satelitů na LEO, což je zóna, která se obvykle nachází do výšky přibližně 2 000 km nad zemským povrchem. Družice Starlink obvykle obíhají ve výšce přibližně 550 km . Při těchto relativně krátkých vzdálenostech mohou data mezi družicemi a planetou rychle šířit – vlády, jednotlivci i podniky využívají konstelaci družic Starlink pro širokopásmový internet.
Starší internetové satelitní služby mezitím spoléhají na jednotlivé geostacionární družice, které obíhají ve vzdálenosti téměř 65krát vyšší nad planetou, na „vysoké oběžné dráze Země“, uvádí livescience.
Vypuštění takových vysoko letících družic je nákladné a přenos dat na Zemi trvá dlouho. Starší internetové satelity jsou proto podle společnosti Starlink příliš pomalé na to, aby efektivně podporovaly video, streamování, online hraní a další aplikace, které vyžadují vysoké přenosové rychlosti.
V posledních dvou letech se Čína stále více obává potenciálních hrozeb pro národní bezpečnost, které představuje konstelace Starlink. Čínská lidová osvobozenecká armáda spekulovala, že pokud by se Čína dostala do konfliktu s USA, mohla by být konstelace Starlink využita ke sledování hypersonických střel, ke zefektivnění komunikace bezpilotních letounů a stíhaček stealth se zemí a dokonce ke zničení čínských satelitů, uvedl dříve server Live Science. Ukrajinské síly použily Starlink k navedení bezpilotních letounů proti ruským silám v probíhající válce.
Projekt Tisíc plachet není jediným způsobem, jak se Čína snaží chránit před schopnostmi Starlinku: Čínští vědci nedávno nastínili plán na montáž laserů na ponorky, které by ničily satelity Starlink.
zdroj: livescience