Čína buduje obrovský systém planetární obrany. Chtějí chránit Zemi

Čína zahájila výstavbu nového pozorovacího zařízení v Čchung-čchingu ve střední Číně. Jak informoval čínský deník Global Times, pomůže odhalit a ochránit planetu před asteroidy a dalšími objekty, které se přiblíží k Zemi. Číňané očekávají, že půjde o nejrozsáhlejší radarový systém na světě.

Nové zařízení s názvem China Fuyan se bude skládat z rozmístěných radarů s více než 20 anténami, přičemž každá anténa bude mít průměr 25 až 30 metrů. Podle Global Times odborníci z Pekingského technologického institutu očekávají, že kombinovaný výkon zařízení umožní pozorování asteroidů a podobných objektů s vysokým rozlišením v okruhu 150 milionů kilometrů. Číňané věří, že systém pomůže chránit lidstvo před vesmírnými objekty ve spolupráci s dalšími podobnými programy, jako je například mise NASA DART (Double Asteroid Redirection Test).

Čína chce vyvinout systém planetární obrany

Na projektu vybudování planetárního obranného systému se podílejí špičková čínská výzkumná pracoviště, včetně již zmíněného Pekingského technologického institutu a Čínské národní astronomické observatoře Čínské akademie věd, univerzity Tsinghua a Pekingské univerzity. Jejich úkolem je vyvinout pozemní a vesmírný systém monitorování a varování před potenciálně nebezpečnými objekty.

Řešení rovněž umožní katalogizaci a analýzu asteroidů, které představují hrozbu pro lidské aktivity ve vesmíru, jako jsou obíhající družice a kosmické lodě. Takto získané poznatky poskytnou možnosti pro vývoj technologií na ochranu před těmito hrozbami. Kromě toho bude nový systém podporovat národní mise na vyslání sond na Měsíc, včetně hledání vhodného místa pro přistání sondy Tianwen-2.

Výstavba lodi China Fuyan bude zahájena instalací čtyř radarů o průměru 16 metrů. Zařízení umožní posoudit celkovou proveditelnost celého projektu. Pokud se jejich výkon a schopnosti pozitivně ověří, pak Čína zvýší počet antén na více než 20. Vznikne tak distribuovaný radarový systém s vysokým rozlišením a první radar velkého dosahu s možností 3D zobrazování a dynamického sledování a aktivního pozorování vesmírných objektů v celé vnitřní Sluneční soustavě.

Kroky Číny ukazují, že má ambice zvýšit svou roli ve vesmíru. Jak jsme již informovali, Říše středu buduje nejen zařízení China Fuyan, ale pracuje také na protisatelitních zbraních, které umožní likvidovat nebo rušit cizí satelity objevující se nad čínským územím.

Zdroj: globaltimes.cn