Reklama a spolupráce:   Reklamní články   SEO články   Zpětné odkazy   Bannerová reklama  

Techsvět.cz
Nejinformovanější technologický portál v Česku
  • Nejnovější
  • Technologie
  • Věda a vesmír
  • Army
  • Počítače
  • Mobily
  • Krypto
  • Ekologie
  • Apple
  • Gadgety
Zdroj
10. 12. 2022

Československý Spitfire aneb jak naše nejlepší stíhačka přišla příliš pozdě

Přidat na Seznam.cz

avia, b35, československé letectvo, stíhačka

Před 2. světovou válkou (1939-1945) byl v Československu silný vojenský průmysl, který zahrnoval konstrukci, vývoj a výrobu různých ručních zbraní, obrněných vozidel a letadel. V letech předcházejících válce Československo investovalo do dolnokřídlého jednoplošníku moderní konstrukce Avia označeného jako „B-35“.

Letoun vznikl na základě požadavku ministerstva národní obrany z roku 1935, který požadoval jednomístný stíhací letoun s uzavřenou kabinou, křídly uloženými na spodní straně trupu a kovovým potahem. Letoun měl nahradit stárnoucí řadu dvouplošníků, které byly stále ve službě u českého letectva.

Letoun B-35 se poprvé vznesl do vzduchu 28. září 1938. Konstrukce předváděla štíhlý trup se středně posazenou pilotní kabinou, vpředu umístěným motorem a konvenční ocasní jednotkou využívající maloplošnou svislou ploutev a nízko umístěné horizontální křidélka. Hlavní křídla byla posazena před středem trupu a dostala eliptický tvar podobný tomu, jaký známe z klasického britského letounu Supermarine Spitfire. Do příďové části byl namontován dvanáctiválcový přeplňovaný, kapalinou chlazený řadový motor Hispano-Suiza 12Ydrs o výkonu 860 koní, který poháněl dvoulistou vrtuli. Podvozek byl s typickým uspořádáním „tail-dragger“.

Foto: Wikimedia (Volné dílo)

Hlavní křídla byla zkonstruována převážně ze dřeva, zatímco trup využíval kombinaci kovu a plátna s podvozkovou konstrukcí z ocelových trubek.

V praxi se letoun B-35 jevil jako vítěz, protože jeho provozní vlastnosti byly považovány za dobré a jeho výkony také v porovnání se současnými letouny.

Maximální rychlost dosahovala téměř 498 kilometrů za hodinu a dolet až 500 kilometrů. Rychlost stoupání byla udávána na 780 metrů za minutu.

V rámci programu byly dodány celkem tři prototypy, které byly označeny jako B-35/1, B-35/2 a B-35/3. Během zkoušek byl původní motor 12Ydrs nahrazen motorem řady 12Ycrs, který umožňoval montáž jednoho 20mm kanonu střílejícího přes vrtuli. První prototyp havaroval 21. listopadu, což podnítilo stavbu mírně přepracovaného (menší křidélka, prodloužené klapky a zvětšený trup) druhého prototypu (B-35/2) – tento model vzlétl 30. prosince 1938. Po slibných výsledcích si česká vláda objednala deset předsériových letounů, což však zhatila německá okupace Československa v březnu 1939.

Navzdory okupaci se podařilo pokračovat ve vývoji letounu B-35, který vedl ke vzniku třetího prototypu B-35/3. Tento model vzlétrl 26. června 1939. V té době již byla hlavní křídla upravena tak, aby měla rovné hrany podél náběžných linií (křídla ztratila svůj eliptický tvar), a konečně byl namontován zatahovací podvozek. Kompletní výzbroj nyní tvořil 20mm kanón a 2 x 7,92mm kulomety na křídlech.

Foto: Wikimedia (Volné dílo)

Nakonec to byly právě tyto tři prototypy, které stály za iniciativou letounu Avia B-35, neboť pozornost se brzy přesunula k rozvinutější podobě jako „B-135“. Piloti bulharského letectva měli možnost vyzkoušet prototyp letounu B-35/2 již v listopadu 1939 a později se jim dostal do rukou prototyp B-35/3. V roce 1939 byl prototyp letounu B-35/2 představen v rámci projektu „B-35“. S požehnáním Berlína si Bulhaři objednali dvanáct kusů tohoto typu a ty během války sloužily výhradně u bulharského letectva.

Zdroj: Militaryfactory

Diskuze Vstoupit do diskuze


Zdroj

Matení nepřítele. Ruská „technika“ vyrobená z kartonu předstírá systém Buk

climate change, global warming, globe

Solární geoinženýrství: Vědci chtějí odrážet sluneční paprsky, aby zachránili planetu před globálním oteplováním

Zdroj

Sovětský systém ZSU-23-4 Šilka je postrachem ruských letadel

Zdroj

Bojový obrněnec z Ukrajiny s motorem Mercedes. Miny jsou na něj krátké

Zdroj

Ukrajinští mechanici vytvořili jeden tank ze tří ruských tanků

a table with fruits on it

Okna mohou mít brzy stejné izolační vlastnosti jako stěny. Průhledná aerogelová fólie zabrání úniku tepla

Zdroj

Architekt vytvořil obytné moduly pro bezdomovce pomocí umělé inteligence

zdroj

Kompaktní tepelné čerpadlo se vejde pod dřez. Ohřívá vodu, topí i chladí

USAF

Američané odtajnili instruktážní video pro přežití letců po fiktivním jaderném bombardování Sovětského svazu

  • Zdroj: Wikimedia (Volné dílo)
Foto:

Čtěte také

  • ZdrojMatení nepřítele. Ruská „technika“ vyrobená z kartonu předstírá systém Buk
  • climate change, global warming, globeSolární geoinženýrství: Vědci chtějí odrážet sluneční paprsky, aby zachránili planetu před globálním oteplováním
  • ZdrojSovětský systém ZSU-23-4 Šilka je postrachem ruských letadel
  • ZdrojBojový obrněnec z Ukrajiny s motorem Mercedes. Miny jsou na něj krátké
  • ZdrojUkrajinští mechanici vytvořili jeden tank ze tří ruských tanků


Techsvět.cz
  • Reklamní články
  • Pracovní nabídky
  • Kontakty
© Techsvět.cz 2023