Česko-ukrajinská spolupráce. Výsledkem bude nový bojový letoun F/A-259

Výsledkem návštěvy českého prezidenta Petra Pavla v Kyjevě bylo prohlášení o šesti společných obranných projektech. Jedním z nich je společná výroba nového bojového letounu F/A-259 Striker, v České republice známého také jako L-259, Českou republikou a Ukrajinou, píše web Militarnyj.

Letoun F/A-259 Striker je nejnovějším výtvorem českého obranného průmyslu. Stroj zatím existuje pouze v podobě projektu, který byl poprvé odhalen v roce 2018 na leteckém veletrhu ve Farnborough.

Nový letoun vychází z české konstrukce L-159 vyvinuté v 90. letech minulého století, s níž (v jednomístné variantě) sdílí společný, byť upravený drak. Rozdíl, kromě odstranění mj. kapotáží na koncích křídel, spočívá především ve zcela modernizované avionice, kterou Češi navrhli společně s Israel Aerospace Industries.

Zájem Ukrajiny o nový stroj částečně pramení z předchozí spolupráce s Českou republikou, vždyť v ukrajinském letectvu slouží 34 československých cvičných letounů L-39 Albatros (jeho nová verze L-39NG se nyní vyrábí v Česku).

Letoun F/A-259 je letounem nové generace, bude vybaven radarem systému Elta, který má mít kromě detekce a sledování cílů také funkci umožňující jeho využití jako indikátoru pohyblivých pozemních cílů.

Nový letoun má být vybaven takzvaným skleněným kokpitem, v němž byly tradiční přístroje nahrazeny multifunkčními displeji, a především avionikou s otevřenou architekturou, usnadňující uživatelské úpravy.

V kontextu spolupráce České republiky s Ukrajinou je však určitým problémem účast Izraele na projektu, která může komplikovat transfer technologií.

Letoun L-159, z něhož nový projekt vychází, je dlouhý 12,7 metru, má rozpětí křídel 9,5 metru a váží, připraven k letu, více než osm tun. Letoun může vyvinout rychlost až 940 km/h a dosáhnout stropu 13,2 km.

Je vybaven širokou škálou zbraní. Od ručních zbraní, raket vzduch-vzduch krátkého (AIM-9 Sidewinder) a středního doletu (AIM-120 AMRAAM) až po několik typů volně padajících a řízených pum. Hmotnost nesených zbraní dosahuje 2,3 tuny a je rozložena do sedmi závěsných bodů – po třech pod křídly a jednom pod trupem letounu.

Kromě plánů na společnou výrobu nového letounu přislíbily Ukrajina a Česká republika spolupráci i na dalších projektech. Patří mezi ně výroba munice, výroba ručních zbraní a generální opravy, modernizace a opravy tanků T-64 a T-72.

Zdroj: Militarnyj