Byla objevena loď na dně jezera. Leží tam od roku 1894

O tomto podmořském objevu informují vědci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Plachetnice Ironton, která ztroskotala před téměř 130 lety, byla nalezena na dně Huronského jezera, jak píše server Interesting Engineering.

Při pátrání byly použity oceánografické skenery a výzkumná loď RV Storm. Výzkumníci NOAA při pátrání použili nejmodernější vícepaprskový sonar. Jelikož se jedná o nejpřesnější a nejrychlejší řešení, které se dnes při výzkumu používá, bylo možné důkladně „pročesat“ jezero a přesně určit místo, kde se plachetnice Ironton usadila.

Výzkumníkům bránila v pátrání rozloha oblasti. Pomohl moderní sonar

Ještě před několika desetiletími byly standardem pro profilování dna vodních ploch jednopaprskové sonary. Ty byly na druhou stranu méně přesné, což při mnoha vizuálních prohlídkách mohlo mít za následek nečitelné vytvoření tzv. mračna sonarových bodů, z něhož se určuje tvar nálezu. Bylo také možné, že předměty uložené na dně „splynuly“ se samotným povrchem dna.

Za zmínku stojí, že objevený vrak je podle vědců zachován ve velmi dobrém stavu. Navzdory uplynulým letům se Ironton usadil téměř neporušený a za celou tuto dobu neutrpěl žádné další škody. To je způsobeno přítomností sladké a studené vody, která neměla na ponořenou konstrukci škodlivý vliv.

V případě podobných nálezů ve slaných nádržích jsou vraky obvykle v mnohem horším stavu právě kvůli obsahu soli ve vodě. To ocení především potápěči, kteří budou mít brzy další lokalitu k prozkoumání na Huronském jezeře.

Vědci zkoumající dno jezera pomocí nejmodernějších sonarů narazili na stopu Irontonu již v roce 2019. Od té doby však byl výzkum vraku utajován. Konkrétní místo, kde byl Ironton identifikován, zatím není známo, stejně jako hloubka, ve které se usadil. Ví se však, že NOAA hodlá prověřit další kilometry čtvereční jezer, aby poznala jejich historii a narazila na další objevy.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com