Budou se po Zemi procházet mamuti? Vědci chtějí upravit embrya slonů

Kříženci slona a mamuta vyšlechtění v laboratoři by se mohli po Zemi procházet už za šest let. Vědci upraví embrya slonů, přeprogramují buňky na kmenové a poté provedou změny DNA tak, aby odpovídaly vlastnostem mamutů srstnatých nalezených v permafrostu, píše The Guardian.

Chlupatí mamuti se na Zemi objevili asi před 250 000 lety, kdy obývali Evropu a Asii a poté se rozšířili do Severní Ameriky. Byli to jediní mamuti s hustou srstí.

Vědci znovu vytvoří mamuta
Na projektu spolupracují americký boháč Ben Lamm a renomovaný americký genetik Dr. George Church z Harvardovy univerzity. V přepočtu asi za půl miliardy Korun chtějí otevřít laboratoř, ve které obnoví dávno vyhynulý druh.

K tomu potřebují embrya asijských slonů, která pak geneticky upraví. Chtějí přeměnit buňky embryí na kmenové buňky a poté je „naprogramovat“ tak, aby obsahovaly genetický materiál odpovídající DNA mamutů srstnatých. Na základě pozorování mamutů nalezených ve věčně zmrzlé půdě vybrali kód DNA zodpovědný za znaky mamutů, jako je dlouhá srst a hustá tuková tkáň.

Embrya kříženců mohou implantovat do sloních samic, ale používají také umělé dělohy. V laboratorních podmínkách chtějí vyvinout zvířata, která by měla být odolná vůči chladu a chovat se jako skutečný mamut. Mamuty není možné zcela oživit, ale je možné upravit některé vlastnosti DNA slonů tak, aby se podobali mamutovi.

Zdroj: The Guardian