Božský Drak přistál po 276 dnech. Tajný čínský raketoplán Shenlong je stále záhadou

Současná éra definována dvěma supervelmocemi, které neustále soupeří o nadvládu a vzájemné soupeření úplně neplatí. Více než kdy jindy je ve hře mezinárodní spolupráce, kdy se vesmírné agentury spojují, aby dosáhly společných cílů v oblasti výzkumu a vědy. Stejně tak se významným účastníkem stal soukromý vesmírný sektor, uvádí web Space News.

V některých ohledech však staré zvyky umírají těžce. Od přelomu století se Čína stala významnou mocností ve vesmíru, a to do té míry, že se stala přímým konkurentem kosmických programů NASA. V posledních několika letech Čína vyvíjí opakovaně použitelný autonomní kosmický letoun, který má konkurovat orbitálnímu testovacímu raketoplánu X-37B.

Tento kosmický letoun, známý pod názvem Shenlong (v překladu Božský Drak), nedávno dokončil svůj druhý zkušební let poté, co strávil na oběžné dráze 276 dní. Ačkoli jsou podrobnosti skoupé, čínská státní mediální společnost Xinua prohlásila, že tento let je pro čínský vesmírný program průlomový.

Podle oslavných ód čínských státních médií to byl zásadní úspěch a průlom v čínském kosmickém průlomu. Opět ale není příliš jasné, co tam raketoplán vlastně dělal. Zdá se, že raketoplán uskutečnil celou řadu malých i zásadních orbitálních manévrů. Někteří experti se rovněž domnívají, že lety raketoplánu přispívají k vývoji čínských hypersonických zbraní.

Nebyly uvedeny žádné podrobnosti o misi, kosmické lodi ani o tom, jaké operace byly na oběžné dráze prováděny. Sonda během svého letu provedla řadu malých i mnohem větších orbitálních manévrů, přičemž v posledních týdnech byly provedeny úpravy v rámci přípravy na přistání.

Zdroj: redakce, spacenews.com, Universe Today