Bioinženýrská společnost vytváří kmenové buňky z buněk sloní kůže. Snaží se o znovuoživení mamuta

Tým bioinženýrů ze společnosti Colossal Biosciences zabývající se vymíráním, oznámil, že vytvořil indukované pluripotentní kmenové buňky (iPSC) z buněk sloní kůže. Colossal Biosciences je bioinženýrská společnost, jejímž posláním je přivést zpět vyhynulá zvířata, jako je například mamut srstnatý.

Předchozí výzkum naznačil možnost inženýrského zpracování buněk moderního blízkého příbuzného (například slona) do iPSC, které by pak teoreticky mohly být dále upraveny tak, aby nahradily geny v embryu geny dávného druhu, a následně implantovány do dělohy moderního slona, kde by se vyvinuly v požadované zvíře – třeba mamuta srstnatého.

Výzkumníci ze společnosti Colossal Biosciences usilovně pracují na první části procesu, tedy na inženýrství sloních buněk, aby je přeměnili na životaschopné buňky iPSC, ale zjistili, že to není snadné. Ukázalo se, že sloni mají jedinečnou biologii, která činí vytváření kmenových buněk iPSC z jejich buněk mnohem obtížnější než z buněk jiných druhů, například nosorožce bílého a drilů (primát blízce příbuzný paviánům a mandrilům), jejichž buňky byly úspěšně upraveny na buňky iPSC, uvádí portál Phys.

Výzkumníci zjistili, že k tomu, aby totéž dokázali se sloními buňkami, je zapotřebí odlišný přístup zahrnující ošetření kožních buněk chemickými látkami, které se používají k úpravě myších a lidských buněk. P Výsledkem byly čtyři linie sloních kmenových buněk iPSC, které, jak tým poznamenává, vypadaly a chovaly se stejně jako jiné iPSC vytvořené z jiných zvířat.

Je důležité poznamenat, že konečným cílem společnosti Colossal Biosciences je vytvořit mutantního slona s mnoha znaky mamuta, jako je přidaný tuk a huňatá srst. Takové tvory by bylo možné vypustit do volné přírody na místech, jako je Sibiř, kde by mohli plnit stejnou ekologickou roli, jakou kdysi plnili mamuti.

zdroj: Phys