Bill Gates se podělil o několik odvážných předpovědí ohledně dopadu umělé inteligence. Práce, zdraví a studium se radikálně změní

Bill Gates předpovídá blížící se revoluci umělé inteligence, která díky své schopnosti zlepšit inovační proces radikálně změní zdravotnictví, práci a vzdělávání.

Ve svém dopise z konce roku, který zveřejnil na svém blogu, se Bill Gates podělil o několik odvážných myšlenek a předpovědí ohledně dopadu umělé inteligence v nadcházejících letech. Podle spoluzakladatele společnosti Microsoft je umělá inteligence na pokraji spuštění revoluce, která radikálně změní svět práce, zdravotní péče a vzdělávání. V dopise se Gates vyjádřil také k tématům, která jsou mu blízká, jako je jeho nadace, podvýživa a klima.

„Letošní rok nám umožnil nahlédnout, jak bude umělá inteligence utvářet budoucnost, a s blížícím se koncem roku 2023 více než kdy jindy přemýšlím o světě, který zdědí dnešní mladí lidé. V loňském dopise jsem psal o tom, jak mě vyhlídka na to, že se stanu dědečkem, přiměla přemýšlet o světě, do kterého se narodí moje vnučka. Nyní více přemýšlím o světě, který zdědí ona, a o tom, jaký bude za desítky let, až bude vládnout její generace,“ říká zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates.

Gates se domnívá, že v zemích s vysokými příjmy, jako jsou například USA, zbývá jen 18 až 24 měsíců, než se umělá inteligence široce rozšíří. V afrických zemích sice očekává určité zpoždění v širokém přijetí, ale i tak předpokládá, že podobnou míru využití uvidí zhruba do tří let.

V zaměstnání Gates přiznává, že stále plně nerozumí tomu, jak umělou inteligenci co nejlépe využít. Je si však jistý, že tato revoluční technologie bude fungovat jak jako autonomní systém, tak jako „kopilot“, který bude podporovat lidskou práci v mnoha oblastech.

„Můžeme se hodně naučit od globálního zdravotnictví, jak učinit AI spravedlivější. Hlavním poučením je, že produkt musí být přizpůsoben lidem, kteří ho budou používat,“ říká Gates.

V oblasti zdravotnictví Gates zmiňuje několik projektů, které využívají umělou inteligenci k řešení problémů, jako je rezistence vůči antibiotikům, riziková těhotenství a posuzování rizika nákazy virem HIV. Velká část této práce je však zatím v počáteční fázi a konkrétní výsledky přinese až na konci desetiletí. Až se tak stane, nastane podle Gatese v medicíně nebývalý „technologický boom“.

Co se týče vzdělávání, Gates již v minulosti předpověděl, že umělá inteligence by mohla způsobit revoluci ve výuce tím, že by personalizovala obsah podle kognitivního stylu každého studenta. Dnes popisuje vzdělávací nástroje založené na umělé inteligenci, které se v současnosti testují, jako „ohromující“ a předurčené k tomu, aby se ještě zlepšily. Nejslibnějším aspektem je možnost kontextualizace těchto nástrojů pro studenty z velmi odlišného kulturního prostředí.

Zdroj: Gatesnotes