Balónem do vesmíru jako levnější varianta? Za pár let to bude realita

Existuje alternativní verze vesmírné turistiky pro lidi, kteří nejsou ochotni utratit miliony za místo v raketě.

Za pouhých 12 000 korun si můžete rezervovat místo v balonu mířícím do horních vrstev atmosféry se značkou World View, která nově definuje poslání, náklady a metody vesmírné turistiky. Konečná cena však bude poněkud vyšší, píše web the Sun.

World View doufá, že do roku 2024 vzlétne s turisty na palubě.

„Existujeme proto, abychom inspirovali, vytvářeli a zkoumali nové perspektivy pro radikálně lepší budoucnost,“ řekl generální ředitel World View Ryan Hartman.

Cestující s World View se budou vznášet ve výšce přes 30 kilometrů v balonu poháněném heliem a uvidí Zemi a hvězdy v hlubokém vesmíru bez překážek v atmosféře.

Po letu bude herec a hlavní propagátor Země ve World View Adrian Grenier přítomen v okamžiku po přistání. „Mám možnost přivítat lidi zpět na Zemi a umožnit jim znovu objevit jejich vztah k planetě,“ řekl Grenier.

World View je bezpochyby cenově nejvýhodnějším zážitkem z vesmírné turistiky – jedno z osmi turistických míst na palubě lze získat za 1,2 milionu korun.

Zážitek z vesmírné turistiky World View začíná transcendentálním zážitkem na Zemi před odletem mimo Zemi.

Cestovatelé budou pět dní zkoumat terén a historii daných míst, než odstartují z nedalekého vesmírného přístavu World View.

Hartman uvedl, že společnost chce cestující skutečně ponořit do krásy a křehkosti oblasti, než si ji prohlédnou z výšky.

Při komerčních vesmírných misích společností SpaceX a Blue Origin jsou platící zákazníci připoutáni k raketám, které stoupají desítky kilometrů do vesmíru závratnou rychlostí – i když je většina mechanických prací v raketě automatizovaná, nebezpečí je vysoké.

Vesmírné dobrodružství World View tvrdí, že snižuje intenzitu při stoupání a zdůrazňuje klid a pohodu.

Technicky vzato balon necestuje do vesmíru, turisté na jeho palubě nebudou považováni za astronauty ani nezažijí nulovou gravitaci – výpravy World View se pohybují asi 32 kilometrů nad povrchem, zatímco vesmír „začíná“ ve vzdálenosti 80 až 100 kilometrů od povrchu.

Přesto se podle společnosti bude 99 % zemské atmosféry nacházet pod nejvyšším bodem kapsle.

V některých kruzích je vesmírná turistika odsuzována jako marnotratný podnik, který si užívají pouze bohatí.

Koneckonců letenka na let Blue Originu přijde na 660 milionů korun a týdenní výlet na Mezinárodní vesmírnou stanici vás vyjde na 1,2 miliardy korun a není tedy pro každého.

Soukromá průzkumná společnost analyzovala trh pro vesmírnou společnost Virgin Galactic Richarda Bransona a zjistila, že existuje 2,4 milionu lidí, kteří si mohou rozumně dovolit jejich cenu 6 milionů korun, což je stále vysoká cena, ale také pro větší okruh lidí.

Poměrně skromná cena 1,2 milionu korun společnosti World View umožňuje mnohem větší části světa podívat se na svět z výšky.

„Sečtěte všechny ty lidi, kteří zažijí tuto vesmírnou turistiku,“ řekl Hartman, „a rázem se vytvoří významná kritická masa lidí, kteří viděli Zemi shora a následně se ji snaží zachovat k lepšímu.“

Společnost World View uskutečnila stovky zkušebních letů, z toho pět s plným nákladem reprezentujícím posádku a turisty – doufá, že do roku 2024 bude plně funkční.

„Vesmírná turistika a průzkum vesmíru je největší příběh, jaký kdy lidstvo zažilo,“ řekl Hartman. „Vytváříme příležitost, aby lidé viděli Zemi jako něco většího, než jsou oni sami.“

Zdroj: the-sun.com