Astronomové zaznamenali největší vesmírný výbuch, jaký byl kdy pozorován

Astronomové zaznamenali největší vesmírnou explozi, jaká kdy byla pozorována. Gigantická exploze, označovaná jako AT2021lwx, ale také jako „Děsivá Barbie“, se odehrála osm miliard světelných let od Země a uvolnila více než stokrát více energie, než Slunce vyzáří za celý svůj život, jak píše web IFL Science.

Vědci stále pochybují o tom, co přesně tuto dosud nejsilnější pozorovanou kosmickou explozi způsobilo. Nesporným faktem však je, že byla velkolepá. A nejde jen o samotnou jasnost, kterou jev vyvolal, ale také o jeho trvání, neboť exploze AT2021lwx trvala tři roky.

Výsledky a popis pozorování vyšly v časopise Royal Astronomical Society.

Úkaz byl natolik neobvyklý, že se jej rozhodly popsat hned dva výzkumné týmy. Nazvaly jej AT2021lwx nebo ZTF20abrbeie. Vědci si nejprve mysleli, že příčinou této gigantické exploze mohlo být pohlcení supermasivní černé díry hvězdou, která prošla v její blízkosti. Tento jev je známý jako slapový rozvrat. Pokud by jasnost tohoto výbuchu přetrvávala tak dlouho, musela by dotyčná černá díra „spolknout“ hvězdu o hmotnosti řádově 15 našich Sluncí.

Co přesně mohla černá díra pohltit?

Pravděpodobnost, že by se tato černá díra s takovou hvězdou setkala, je však poměrně malá. Bylo proto nutné přijmout jinou hypotézu, která předpokládá přítomnost mnohem těžšího objektu. A taková hypotéza skutečně vznikla. Vědci dospěli k závěru, že černá díra skutečně mohla hrát roli v tom, co se pravděpodobně stalo, ale že se nepotýkala s hvězdou, ale s plynným oblakem, který je asi 1000krát těžší než Slunce. Jedním z důvodů, proč se varianta zahrnující hvězdu zdá být méně pravděpodobná, je to, že exploze trvala příliš dlouho. Je tomu tak proto, že obvykle jsou účinky slapových poruch nebo výbuchů supernovy viditelné jen několik měsíců.

Zdroj: redakce, iflscience.com, academic.oup.com