Astronomové našli planetu zvanou LP 791-18 d, která je nejspíš celá pokrytá sopkami

Velký mezinárodní tým vedený astronomy z Trottierova institutu pro výzkum exoplanet na Univerzitě v Montréalu, oznámil objev nové planety kolem blízké malé hvězdy, píše web Astrobiology.

Data z družice NASA pro výzkum tranzitujících exoplanet a nyní deaktivovaného Spitzerova vesmírného dalekohledu odhalila kamennou planetu velikosti Země s některými podobnými rysy. Planeta s názvem LP 791-18 d obíhá kolem červeného trpaslíka ve vzdálenosti asi 90 světelných let od Země v souhvězdí Crater (Kráter). Eliptická dráha tohoto světa způsobuje, že se při každém průletu v blízkosti trpasličí hvězdy mírně deformuje, což vytváří tření uvnitř planety, které by mohlo způsobit sopečnou činnost po celém jejím povrchu. Výzkumná práce astronomů o planetě byla publikována v časopise Nature.

„LP 791-18 d je slapově uzamčena, což znamená, že ke své hvězdě je neustále obrácena stejnou stranou,“ uvedl spoluautor Björn Benneke, profesor astronomie na Univerzitě v Montréalu, v tiskové zprávě NASA. „Denní strana by byla pravděpodobně příliš horká na to, aby na jejím povrchu mohla existovat kapalná voda. Ale množství vulkanické aktivity, o které předpokládáme, že se vyskytuje po celé planetě, by mohlo udržovat atmosféru, což by mohlo umožnit kondenzaci vody na noční straně.“

„Velkou otázkou v astrobiologii, oboru, který široce zkoumá vznik života na Zemi i mimo ni, je, zda je pro život nezbytná tektonická, nebo vulkanická činnost,“ uvedla spoluautorka Jessie Christiansen, výzkumná pracovnice NASA Exoplanet Science Institute. „Kromě toho, že tyto procesy mohou potenciálně zajistit atmosféru, mohly by vyvrhnout materiály, které by jinak klesly dolů a uvízly v zemské kůře. Včetně těch, o nichž si myslíme, že jsou důležité pro život, jako je uhlík.“

Astronomové se nemusí dívat tak daleko, aby studovali mimozemské sopky. Zde v naší sluneční soustavě Jupiterův měsíc Io pozitivně září sopečnou činností. A Venuše, jejíž geologická aktivita zůstává záhadná, možná hostila sopečnou erupci na počátku 90. let, jak odhalila nedávná analýza dat.

Zdroj: Astrobiology, Gizmodo, NASA, Nature