Astronaut z Apolla 16 zanechal na Měsíci skrytou zprávu napsanou na rodinný portrét. Co je to za zprávu?

Astronaut Apolla 16 Charles Duke se před 50 lety stal nejmladším člověkem v historii, který se prošel po Měsíci, a zanechal na měsíčním povrchu rodinný portrét se skrytým vzkazem, píše deník Express.

Ve středu 20. dubna jsme si připomínali 50. výročí přistání Apolla 16 na Měsíci, páté a předposlední skupiny, která tak učinila. Od chvíle, kdy Neil Armstrong před 53 lety vstoupil na měsíční povrch, se každý člověk chtěl vydat na Měsíc. Posádka Apolla 16 nebyla jiná a užila si dlouhodobý pobyt na naší přirozené družici. Druhá z Apollových misí byla zaměřena zejména na vědu a použití roveru Lunar Roving Vehicle pro průzkum na Měsíci. Posádce velel John Young, pilotem lunárního modulu byl Charles Duke a pilotem velitelského modulu Ken Mattingly. Přistáli na Descartově vysočině, místě, o kterém se spekulovalo, že jde o oblast vytvořenou vulkanickou činností, i když se později ukázalo, že tomu tak není. Ve věku 36 let se pan Duke stal nejmladším člověkem v historii, který se prošel po Měsíci a tento rekord drží dodnes.

Na Měsíci však zanechal rodinný portrét sebe, svých dvou synů a manželky, který zůstává na měsíčním povrchu dodnes. Na zadní stranu napsal: „Toto je rodina astronauta Charlieho Duka z planety Země, který 20. dubna 1972 přistál na Měsíci.“

Fotografie, jak později prozradil, měla skrytý význam. Zatímco Duke trénoval na astronauta Apolla, drtivou většinu času strávil na Floridě, ale jeho rodina sídlila v Houstonu. V důsledku toho jeho děti při přípravě startu Apolla 16 svého otce příliš neviděly.

„Takže abych děti nadchl, co bude táta dělat, řekl jsem ‚Chtěli byste se mnou všichni jet na Měsíc? Můžeme vyfotit rodinu, a tak se celá rodina může vydat na Měsíc,” řekl.

I když stopy, které udělal v měsíční půdě, budou pravděpodobně nezměněny, má podezření, že fotografie nyní není v nejlepším stavu. Před sedmi lety řekl: „Po 43 letech stoupá teplota Měsíce každý měsíc v naší přistávací oblasti na 200 stupňů Celsia a v noci klesá téměř k -270 stupňům. Fólie v těchto teplotách nedopadá příliš dobře. Když jsem to upustil, vypadala dobře, ale už jsem se na to nikdy nepodíval a představoval bych si, že už to všechno vybledlo.“

Fotografie je bohužel příliš malá na to, aby ji zachytily lunární satelity, takže neexistuje způsob, jak určit, v jakém stavu je, dokud další lidé nevkročí na Měsíc. Duke a velitel Young strávili na Měsíci 71 hodin, během kterých provedli tři měsíční procházky v celkové délce více než 20 hodin. Ujeli také měsíčním roverem vzdálenost 26,7 kilometrů a shromáždili 95,8 kilogramů vzorků hornin, které přivezli na Zem, včetně Big Muley, největšího měsíčního kamene. Mise se však neobešla bez nehod. Druhý den mise ztratil pilot Mattingly snubní prsten.

Když přistáli na Měsíci, Duke a Young opustili kosmickou loď, zatímco Mattingly zůstal na palubě. Devátý den se posádka vydala na vesmírnou procházku. Mattingly opustil loď jako první a Duke ho následoval. Když se pak Duke otočil, aby zamířil zpět do lodi, upoutalo jeho pozornost něco zlatého, malého a kulatého. Natáhl ruku, aby prsten chytil, ale minul ho. Jak se však díval, uvědomil si, že prsten míří do zadní části hlavy Mattinglyho. Prsten ho zasáhl zezadu do hlavy a Duke prsten chytil až asi o tři minuty později. Posádka se vrátila na Zemi se snubním prstenem pana Mattinglyho 27. dubna 1972. Apollo 17 zamířilo k Měsíci později toho roku a od té doby lidé na Měsíc nevkročili.

Zdroj: express.co.uk