Američané chtějí přivést k životu mamuty. Mají bojovat proti globálnímu oteplování

Dinosauři by se mohli znovu potulovat po Zemi ve skutečném Jurském parku, aby zachránili planetu i nás před masovým vyhynutím, jak píše server Daily Star.

Přední americká společnost zabývající se genetikou a biologickými vědami by mohla prehistorická zvířata, která zmizela před 65 miliony let, vzkřísit v boji proti klimatickým změnám. Vědci se již zabývají využitím genetické vědy, aby mohli vyhynulé vlnité mamuty znovu přivést k životu.

Doufají, že znovuzavedení těchto mamutům podobných tvorů do arktického prostředí by mohlo pomoci zastavit uvolňování skleníkových plynů z půdy a snížit budoucí emise, protože teploty v důsledku změny klimatu stoupají. Vzhledem k tomu, že arktický permafrost by měl v blízké budoucnosti roztát a uvolňovat toxické plyny, což by nás všechny podle vědců mohlo zahubit, hledají vědci nová řešení klimatické krize.

Jedna americká společnost, Colossal Biosciences, v současné době realizuje genetický projekt za 74 milionů dolarů (v přepočtu cca za 1,6 miliard Kč), jehož cílem je znovu vytvořit mamuta srstnatého a vypustit stádo těchto gigantických zvířat do Arktidy. Firma doufá, že znovuvytvoření těchto tvorů by mohlo nejen pomoci zastavit uvolňování skleníkových plynů, ale také zachovat stávající ohrožené druhy a dokonce vzkřísit další.

Mamuti a polární kruh

Dnes je polární kruh zasněženým lesem, ale před 1,8 milionu let to bylo úplně jiné místo. Vlnití mamuti a jejich předkové se potulovali v nejsevernějších částech Země na území, které bylo známé jako mamutí step.

Tato ledová louka byla skvělá pro udržení permafrostu, husté vrstvy půdy, která zůstává zcela zmrzlá a uchovává většinu světového uhlíku. Když mamut srstnatý vyhynul, přišli jsme nejen o obrovského chlupatého přítele, ale i o samotnou mamutí step.

S rostoucími teplotami způsobenými změnou klimatu nyní hrozí, že věčně zmrzlá půda v této oblasti roztaje, čímž se všechny tyto plyny uvolní do atmosféry a způsobí větší znečištění, než jaké kdy způsobilo jakékoli auto. „Zachování věčně zmrzlé půdy je pro lidstvo klíčové,“ říká generální ředitel společnosti Colossal Ben Lamm.

„Pokud permafrost roztaje, máme problém, protože je v něm uloženo více uhlíku a metanu než kdekoli jinde na planetě. Bylo by to naprosto katastrofální.“ Vědci se domnívají, že znovuzavedení zvířat odolných vůči chladu, jako jsou koně a bizoni, zpět do této oblasti by mohlo pomoci snížit teplotu až o 10 stupňů, jak informuje Oxfordská univerzita.

Mamut ze zkumavky

Společnost Colossal chce jít ještě o krok dál: „vyhubit“ mamuty srstnaté, odchovat je a vypustit do volné přírody. Společnost Colossal, kterou Ben Lamm spoluzaložil v roce 2021 s profesorem Harvardu/MIT Georgem Churchem, stráví příštích 10 až 15 let používáním nástroje pro úpravu genů CRISPR k vytváření embryí mamutů srstnatých.

Ta budou po dobu 22 měsíců pěstována uvnitř asijských slonů, během dalších 5 až 7 let vychována do dospělosti a poté vypuštěna na svobodu. Přestože společnost firma Colossal ještě nedokončila své plány na vypuštění mamutů, konečným cílem je vypustit je co nejblíže polárnímu kruhu.

„Umístíme je na místa s nízkou populací, která mohou pomoci oživit. A hele, na práci jsme vybrali 75 milionů dolarů, takže vás ujišťuji, že budeme superochranáři. Je to něco úplně jiného než náhodný slon, kterého se lidé snaží chránit,“ řekl zakladatel společnosti Colossal.

Pokud bude projekt společnosti Colossal na vzkříšení mamutů úspěšný, mohl by otevřít cestu k dalším dávno ztraceným tvorům, možná i dinosaurů.

Zdroj: dailystar.co.uk, ox.ac.uk, colossal.com