300 000 let stará kost nalezená v Číně mohla patřit dosud nepopsanému druhu archaického člověka

Zkamenělá čelist objevená v jeskyni ve východní Číně nese zvláštní směs starověkých a moderních rysů, podle podrobné analýzy, která ji srovnává s desítkami dalších lidských exemplářů. Nález naznačuje, že 300 000 let stará kost mohla patřit dosud nepopsanému druhu archaického člověka.

Vědci při vykopávkách jeskyně zvané Hualongdong, která se nachází v provincii Anhui ve východní Číně, objevili pozůstatky 16 jedinců, které se datují do doby před 300 000 lety. Několik fragmentů patří k lebce 12 až 13letého mladistvého, uvádí web Nature.

Xiujie Wu, paleoantropoložka z Institutu paleontologie a paleoantropologie obratlovců v Pekingu, a její kolegové poprvé popsali lebku v roce 2019. Ale v roce 2020, když procházeli tácy zvířecích kostí nalezených v jeskyni, identifikovali fragment spodní části čelisti – dost možná další kus stejné lebky.

Tento objev umožnil podrobnější analýzu toho, kam lidé Hualongdong zapadají do lidského rodokmenu. Čelist má směs jak moderních, tak archaických rysů. Například kost podél čelisti je tlustá, což je rys sdílený s ranými lidskými druhy, jako je Homo erectus. Chybí mu také pravá brada, jejíž přítomnost je klíčovým rysem Homo sapiens. Ale strana dolní čelisti, která se připojuje k horní čelisti, je tenčí než u archaických homininů a více připomíná moderní lidi.

Jeden z našich předků

Analýza prohlubuje tajemství, které staré lidské druhy obývaly region během střední až pozdní pleistocénu, období trvajícího téměř 800 000 let, které předcházelo konci poslední doby ledové, asi před 12 000 lety.

Digitální srovnání nově odkryté čelisti s 83 dalšími čelistními kostmi potvrdilo zvláštní mix starověkých a moderních anatomických rysů. Wu a její kolegové použili kosti mladých a dospělých neandrtálců (Homo neanderthalensis), kteří žili v Eurasii až do doby před 40 000 lety, H. sapiens z celého světa a H. erectus, což je druh, jehož areál sahá od východní Afriky až po jihovýchodní Asii, ostrovy Indonésie před 1,9 miliony až 250 000 lety.

Wu říká, že rysy čelistní kosti podobné H. sapiens ji odlišují od rysů jiných homininů ze středního pleistocénu, včetně rysů 160 000 let starého Denisovana z Tibetu a asi 770 000 let starých pozůstatků známých jako Pekingský muž. Dodává, že lidé Hualongdong by mohli představovat dříve neznámého předka nebo blízkého příbuzného raného H. sapiens.

Ale představa, že moderní lidé vzešli z předků v Asii, není široce přijímána. Nejstarší fosilie H. sapiens, které se datují do doby před 230 000 lety, pocházejí z nalezišť v Etiopii.

zdroj: Nature