100 miliónů let Země. Vědci vytvořili unikátní animaci, jak se měnil svět

Vědci zveřejnili unikátní dynamický model zemského povrchu za posledních 100 miliónů let. Pokročilý digitální nástroj nám nyní může pomoci pochopit minulost a předpovědět vývoj zemského povrchu, jak uvádí web SciTechDaily.

Vzájemné působení klimatu, tektonické činnosti a plynutí času vytváří impozantní síly, které utvářejí vzhled naší planety. Jemná eroze způsobená řekami k tomu jen přispívá, takže to, co se zdá být neměnnou horninou, je ve skutečnosti neustále se vyvíjejícím povrchem, jak uvádí studie na webu Science.

Vědci zveřejnili nový výzkum, který odhalil podrobný a dynamický model zemského povrchu za posledních 100 milionů let. Ve spolupráci s vědci z Francie publikovali geologové z University of Sydney tento nový model v prestižním časopise Science.

Animace modelu dynamiky krajiny za posledních 100 milionů let zobrazující erozi krajiny a ukládání sedimentů

Poprvé tak umožňuje pochopit ve vysokém rozlišení, jak vznikaly dnešní geofyzikální krajiny a jak miliony tun sedimentů proudily do oceánů.

„Vědci se domnívají, že se jedná o velmi důležitý krok. Abychom mohli předvídat budoucnost, musíme pochopit minulost. Naše geologické modely však poskytly pouze útržkovité pochopení toho, jak se formovaly nedávné fyzikální vlastnosti naší planety,“ řekl doktor Tristan Salles z geovědní fakulty v Sydney.

„Model vzájemného působení říčních povodí, eroze v globálním měřítku a ukládání sedimentů ve vysokém rozlišení za posledních 100 milionů let prostě neexistuje. Takže toto je velký pokrok. Je to nejen nástroj, který nám pomůže zkoumat minulost, ale pomůže vědcům pochopit a předvídat i budoucnost.“

Na základě rámce zahrnujícího geodynamiku, tektonické a klimatické síly a povrchové procesy představil vědecký tým nový dynamický model posledních 100 milionů let ve vysokém rozlišení (až 10 kilometrů), rozdělený do snímků po milionech let.

Důležitý je fakt, že zachycuje dynamiku přenosu sedimentů z pevniny do oceánů způsobem, jakým jsme to dosud nebyli schopni zaznamenat.

Zdroj: redakce, science.org, scitechdaily.com