Nepodceňujte zabezpečení dat: 4 tipy, jak pro jejich bezpečí udělat maximum

Informační bezpečnost není téma, o kterém by se nepsalo dnes a denně. Experti naopak apelují na uživatele, aby si uvědomovali rizika a chovali se obezřetně nejen při surfování na internetu. Statistiky jsou přesto hrozivé, s nějakou formou úniku dat se v praxi setkala naprostá většina českých firem. Data se však neztrácí pouze v důsledku nezodpovědného chování, mnohdy za krádeží stojí zaměstnanci. Co můžete udělat pro to, aby byly citlivé informace ve virtuálním prostředí vašeho firemního IT systému ve větším bezpečí?

1) Implementace identity manageru

Identity manager je procesním nástrojem identity managementu (IdM). Jedná se o software, který integruje jednotlivé systémy a umožňuje efektivní správu identit z jediného místa. Správa identit výrazně šetří čas IT pracovníkům (odstraňuje operativu), snižuje množství požadavků na helpdesk a v neposlední řadě vnáší perfektní přehled ohledně přidělených práv.

2) Pravidelné zálohování

V případě nečekané změny nebo odcizení dat, stejně jako při poruše nebo výpadku systému je nedávná záloha k nezaplacení, a to doslova. Důležité je, aby se zálohovaná data nacházela na jiném zařízení – z důvodu prevence fyzické ztráty při požáru nebo jiného živlu.

foto / bcvsolutions

3) Šifrování

Zřejmě nejúčinnější metodou, jak zabránit nepovolaným osobám přístupu k citlivým datům, je šifrování. Nenechte se zmást termínem, který evokuje požadavky na pokročilou znalost IT. O převod pomocí kryptografie se za vás postará zvolený program (např. BitLocker od Microsoftu).

4) Aktualizace systému

Hackeři milují neaktualizovaný software, a proto je naprosto zásadní disponovat nejnovější verzi operačního systému i používaných aplikací. Pravidelné balíčky odstraňují bezpečnostní chyby a přispívají k větší stabilitě. Kromě toho přináší benefity v podobě nových funkcí.