Zubařka v šoku: Tyhle produkty z drogerie by se nikdy nedotkly mých zubů! Číslo 3 používá většina z vás
Návštěva zubaře je pro řadu lidí doslova noční můrou. Velké části problémů s chrupem bychom ovšem mohli předejít, pokud bychom nevěřili zažitým mýtům ohledně ústní hygieny.
Je však třeba zdůraznit, že pro zubní lékaře mohou být noční můrou zase návyky jejich pacientů, kteří mnohdy věří pochybným doporučením, což jejich zubům rozhodně nepomáhá. O tom, jak se správně starat o zuby, má každý trochu jinou představu. Bohužel zdaleka ne vždy odpovídá aktuálním vědeckým poznatkům.
V důsledku toho si mnohdy zaděláváme na potíže, jimž bychom mohli snadno předejít a tím si ušetřit nejen bolest, ale také velké investice do oprav pokažených zubů.

Volba zubního kartáčku je větší věda, než myslíte
Hned první věcí, ve které může být problém, je volba zubního kartáčku. I když by se mohlo zdát, že jsou všechny stejné a je v pořádku koupit si ten, který bude levný a bude mít vaši oblíbenou barvu, zubní lékaři by vás vyvedli z omylu.
Zubní kartáčky se totiž prodávají hned v několika různých stupních tvrdosti. Ne každý je ale vhodný pro každého. Někteří lidé například věří tomu, že čím tvrdší kartáček bude, tím radikálněji jim zuby vyčistí. Ve skutečnosti ale může příliš tvrdý kartáček způsobit poranění dásní a pokud jej budete používat dlouhodobě, může dojít také k poškození zuboviny a odhalení krčků zubů.
Úplně praktické nejsou ani příliš jemné kartáčky. Máte sice jistotu, že si jimi neublížíte, ale jejich účinnost je menší. Pokud si tedy nejste ochotni čistit zuby alespoň dvakrát denně po dobu deseti a více minut, není to ta pravá volba pro vás.
Zubní pasta může napáchat paseku
Další kategorií jsou zubní pasty. Při nákupu často podlehneme reklamě a spoléháme se na známou značku. Rozhodně zde přitom neplatí, že vyšší cena znamená automaticky také vyšší kvalitu.
Jak upozornili odborníci z nejmenované pražské zubní kliniky, velmi často se stává, že pasta obsahuje některé složky, které by se nám do úst vůbec neměly dostat. Věnujte proto pozornost tomu, abyste si důkladně pročetli, co daný produkt obsahuje. Vyhnout byste se měli zejména následujícím látkám.
První z nich se jmenuje triclosan. Jedná se o antibakteriální složku, která je poměrně účinná, bohužel se ale ukazuje, že může negativním způsobem ovlivnit hormonální rovnováhu v těle. Existuje také důvodné podezření, že triclosan přispívá ke vzniku rezistentních bakterií.
Pozor si dejte také na SLS (sodium lauryl sulfate). Jde o pěnivou složku pasty, která ale bohužel může podráždit ústní sliznici a způsobit například afty nebo suchost v ústech. V neposlední řadě je dobré vyhnout se také různým umělým barvivům. Červeně pruhovaná pasta nemá na kvalitu vyčištění vliv a naopak mohou tyto látky způsobit alergické reakce.

Na ústní vody si dejte pozor
Posledním typem produktu, ve kterém může být často potíž, jsou ústní vody. Velká část z nich má totiž zcela nevhodné složení, kterým si můžeme způsobit mnohem více škody, než užitku. Žádný zodpovědný stomatolog by tak nejspíš nedoporučil ústní vodu s obsahem alkoholu. Ten dráždí, vysušuje, a tak se může stát, že nějakou dobu po použití ústní vody vás začne trápit špatný dech. A tomu se chce každý pokud možno vyhnout. Některé studie navíc naznačují, že alkohol v ústní vodě může souviset s rozvojem rakoviny v dutině ústní.
Pokud ústní vodu potřebujete, poraďte se se svým zubařem, aby vám pomohl vybrat tu nejlepší právě pro vás. Kromě toho si dejte pozor také na to, abyste ji nepoužívali ihned po vyčištění zubů, ale s delším odstupem. Mnoho ústních vod totiž reaguje s fluórem obsaženým v pastě a zcela ruší jeho pozitivní účinek na stav vašeho chrupu.