Zde už nenakoupíte: Oblíbený prodejce domácích potřeb zavírá všechny prodejny
Oblíbený řetězec Banquet ukončuje provoz všech svých kamenných obchodů na Slovensku. Přestože značka měla na trhu pevné místo a roky rostla, nakonec se nevyhnula ekonomickým problémům. Zákazníci, kteří si zde zvykli nakupovat kuchyňské a domácí potřeby, budou muset hledat alternativy.
První náznaky potíží se objevily už v polovině února, kdy si spotřebitelé začali všímat, že některé prodejny jsou zavřené bez jasného vysvětlení. V obchodech byly vyvěšeny cedule s informací o dočasném uzavření, v jiných chybělo zboží. Telefonní linky poboček přestaly fungovat.
„Zavřené z technických důvodů a prázdné regály. Velká škoda,“ okomentovala to například jedna ze stálých zákaznic. Jiní smutnili, že míst s dobrými domácími potřebami je jako šafránu, proto pro ně ztráta bude citelná.
Nyní přichází oficiální zpráva – provozovatel podal návrh na konkurz.

Bez zisku a s dluhy na odvodech
Banquet měl dlouhá léta stabilní pozici na trhu. Jeho mateřská společnost, český distributor a prodejce Vetro-plus, začala podnikat už v roce 1995. Na Slovensku nejprve provozovala velkoobchod, později spustila vlastní e-shop a expandovala do kamenného maloobchodu. Postupem let se jí podařilo otevřít více než 30 poboček, i když jich v závěru bylo jen 27.
Firma roky navyšovala své tržby. Zatímco v roce 2016 dosahovaly 4 milionů eur, o tři roky později už přesahovaly 5 milionů eur. V roce 2022 se vyšplhaly nad hranici 8 milionů eur. Navzdory rostoucím příjmům se však podniku nedařilo být dlouhodobě ziskovou.
Pouze v roce 2021 vykázal pozitivní výsledek hospodaření, a to 83 tisíc eur. V ostatních letech končil ve ztrátě. Kromě toho měl nevyřešené závazky. Jen na sociálních odvodech dlužil 64 tisíc eur. Finanční situace se postupně zhoršovala, až vedla k rozhodnutí ukončit činnost a vstoupit do konkurzu.
Pokud soud potvrdí platební neschopnost, společnost čeká rozprodej majetku a definitivní konec jejího působení na trhu.
Co se stane s českými prodejnami?
Vetro-plus dodává své produkty nejen do Česka a na Slovensko, ale také do Polska, Maďarska, Ruska, Velké Británie a dalších zemí. Česká síť Banquet zatím funguje beze změn a stále má více než 50 poboček. Zda se firma chystá k podobným krokům i v Česku, však zatím není jasné. Na dotazy médií vedení neodpovědělo, a tak zákazníkům nezbývá než čekat.

Banquet není jediný, kdo skončil
Ekonomická situace nutí stále více firem přehodnocovat svou strategii. Někteří prodejci se rozhodli ze slovenského trhu odejít úplně.
Loni například zmizela síť obchodů Žabka, kterou nahradilo Tesco Expres. Několik prodejen zavřela i dm drogerie, například v Banské Bystrici a Ružomberku. „Plánujeme pokračovat v našich projektech a investovat do obnovy stávajících obchodů. Zvažujeme optimalizaci naší sítě,“ okomentoval to tehdy mluvčí řetězce Jiří Peroutka.
Velké problémy měla také síť elektroprodejen Okay, která musela omezit svou přítomnost nejen na Slovensku, ale i v Česku.
Podobný trend lze očekávat i do budoucna. Maloobchodní trh se mění a ne všichni dokážou udržet krok s rostoucími náklady a měnícími se nákupními zvyklostmi zákazníků. Zánik Banquetu tak není jen koncem jednoho řetězce, ale také ukázkou toho, jak se obchodní prostředí neustále vyvíjí. Otázkou je, kdo další bude následovat.