Tisíce žen v Česku si pořídily tuhle věc z Pepca. Netušily, že mohou tolik ušetřit. Jinde stojí 2 000 Kč
Slunečné počasí nám velí pomalu odložit zimní bundy a pomalu se poohlédnout po něčem lehčím. Odpověď na to nabídlo českým ženám Pepco, kde je nyní možné pořídit do své skříně skvělý kousek za velmi příznivou cenu.
Jakmile se oteplí, většině z nás se po dlouhé zimě nechce nosit péřovou bundu déle, než je nezbytné. Čím ji ale nahradit? Mnoho lidí chodí po městě ve větrovce nebo softshellové bundě, ale buďme k sobě upřímní – sportovní styl zkrátka není pro každého.
Jedním z možných řešení je trenčkot. Seženete ho nyní ve většině obchodů s oděvy, ceny se ale mohou dost výrazně lišit. Pokud se vám nechce investovat do jarního kabátu tisíce, ale stále se nechcete vzdávat elegance, vydejte se do řetězce Pepco.

Pepco nabízí trenčkot za výhodnou cenu
Právě tam je nyní v nabídce světlý dámský trenčkot, který si můžete zakoupit za 540 korun. Vyrábí se ve světlé béžové barvě, která je velice univerzální, a tak se hodí k velké většině outfitů.
Ochrání vás před zimou, deštěm i větrem a navíc povznese vaše oblečení na vyšší úroveň. I zcela obyčejné džíny a rolák budou s trenčkotem vypadat o poznání elegantněji. Dostupný je ve velikostech od S do XL, a tak si jej můžete pořídit, pokud nosíte kteroukoliv z běžných konfekčních velikostí.
Kde se v našich skříních vlastně trenčkoty vzaly?
Nyní přišel okamžik pro trochu módní teorie. Víte, proč se tomuto typu kabátu vlastně říká trenčkot a odkud se do našich šatníků vůbec dostal? Odpověď budeme muset hledat v historii.
Zatímco část názvu „coat“ znamená v angličtině zkrátka kabát, slovo „trench“ znamená příkop. Nejspíš nyní přemýšlíte, co mají příkopy společného s elegantním oblečením, pravda je ale taková, že více, než nejspíš tušíte.
Tento kus oděvu má své kořeny v období první světové války. Přestože se podobný typ oděvu pochopitelně objevoval i dříve, právě v tuto dobu proběhl jeho největší boom. Původně se jednalo čistě o pánské svrchní oblečení určené pro vojáky. Vyráběl se většinou v olivově zelené nebo šedé barvě a jednalo se o nepromokavou vrchní vrstvu oblečení, kterou si oblékali vojáci v zákopech. Právě odsud pochází ona souvislost s příkopem.
Předchůdce trenčkotu nepříjemně zapáchal
Ještě v předválečných časech se těmto kabátům říkalo „macks“ podle svého vynálezce Charlese Mackintoshe. Šlo o pršipláště z pogumované bavlny, které uměly udržet vlhkost venku. Proto se z tohoto materiálu vyráběly jak jezdecké pláštěnky, tak svrchníky pro britské důstojníky.
Měly ale také jednu velkou nevýhodu. Stejně jako dokázaly udržet vlhkost venku, to bohužel dokázaly také uvnitř. Lidé se v těchto kabátech proto poměrně hodně potili a navíc pogumovaná látka zvláštně a nepříjemně zapáchala. Protože dřívější guma nebyla tak odolná jako dnes, v kontaktu s přímým slunečním svitem se mohla dokonce roztékat. Později se proto látka začala raději impregnovat.

Ženy převzaly tyto kabáty od vojáků
Za první světové války šlo nejprve o oblečení pro důstojníky, později se ale osvědčily natolik, že je začali používat také řadoví vojáci. Protože šlo o velmi praktický kus oděvu, který nijak nebránil pohybu, začali si je ale kupovat také civilisté. Nejen muži, ale také ženy.
Důvodů bylo několik. Kromě praktických důvodů to bylo vnímáno jako akt vlastenectví. Ženy navíc mnohdy považovaly za nemístné, aby se procházely v okázalých šatech, zatímco jejich manželé, bratři a synové bojují na frontě. Pokud si oblékly stejné kabáty jako oni, mohly se jim alespoň symbolicky přiblížit.
Stejně jako mnoho jiných prvků vojenského oblečení i trenčkoty nakonec pronikly do běžné konfekce. Jednou z prvních známých značek, která je zařadila do své kolekce, byla například Burberry.