Syn (6) mi řekl tajemství svého bratra (15). Plakala jsem týden a stále nevím, co dělat
Starší sourozenci se občas nechovají tak, jak jejich rodiče doufají, že se v určitých situacích zachovají. To zažila i Nela, mladá maminka, jejíž starší syn se tomu mladšímu neprávem vysmál a zničil mu tak jeho nejoblíbenější období v roce.
Už když byly jejímu synovi dva roky, tak se rád podílel s maminkou na výzdobě domu, pečení cukroví i poslouchání koled. Všechno s oblibou sledoval a Nele bylo jasné, že bude Vánoce naprosto zbožňovat – to měl nejspíš po ní. Proto chtěla jemu i sobě co nejdéle dopřávat co možná nejkrásnější Vánoce, na které bude vždy s láskou vzpomínat.
Starší syn se nezachoval správně
Zvrat nastal v minulém roce těsně před první adventní nedělí, kdy se žena nemohla dočkat, že už brzy začne to nejlepší období v roce. Tehdy za ní přišel její šestiletý syn, který nadšeně rozhodně nevypadal. Řekl jí, že jí musí něco říct, jenže svému bratrovi slíbil, že to bude tajemství. Nela ho ubezpečila, že to bratrovi neprozradí, a tak Tomášek (6) spustil. Svěřil se, že se mu bratr Matěj (15) vysmíval, že stále věří na Ježíška. Prý nic takového neexistuje a dárky nosí rodiče.

“V tu chvíli by se ve mně krve nedořezal. Byla jsem tak naštvaná, že jsem málem rovnou šla a dala staršímu synovi pohlavek. Jenže jsem Tomáškovi slíbila, že tajemství neprozradím,” řekla naší redakci Nela, která v tu chvíli nevěděla, co má dělat. Nakonec stačilo pár hlubokých nádechů a výdechů a rozhodla se, že jednoduše synovi řekne pravdu. Doufala, že si budou společně Vánoce užívat i tehdy, když syn na Ježíška už věřit nebude.
Tomášek mamince řekl, že mu celou dobu lhala a že už Vánoce nikdy slavit nechce. To ji natolik ranilo, že několik následujících večerů probrečela. Nakonec se ale celá situace uklidnila a mladší syn pochopil, že Vánoce jsou hlavně o společně strávených chvílích. Po několika dnech mamince i bratrovi odpustil. “Starší syn nakonec dostal domácí vězení na dva týdny, aby si pamatoval, že se nemá svému bratrovi za nic vysmívat,” prozradila Nela.
Kdy a jak dětem říct pravdu o Ježíškovi?
Univerzální návod, jak dětem říct pravdu o Ježíškovi, nejspíš neexistuje. Děti jsou od přírody zvídavé, proto je možné, že se vás začnou vyptávat samy ještě předtím, než se jim odvážíte říct pravdu. V takovém případě je lepší jim nelhat. Můžete jim nejdříve říct, že si některé dárky dáváte mezi sebou sami a jiné nosí Ježíšek, nebo jim rovnou vysvětlit, že Ježíšek je symbol Vánoc, ale dárky nosí rodiče. Nemusíte se ničeho bát. Děti nakonec pochopí, že se pro ně Vánoce s tímto zjištěním nijak zvlášť nezmění.
Je možné, že vašemu dítěti o Ježíškovi řekne třeba spolužák nebo starší sourozenec. Pokud chcete být vy, kdo mu ohledně Vánoc všechno vysvětlí, řekněte mu to ideálně ještě předtím, než nastoupí do školy. Samozřejmě také varujte starší sourozence. Ať už se to dítě dozví jakkoliv, respektujte jeho emoce – dítě může být smutné, naštvané nebo zklamané, což je samozřejmě v pořádku. Buďte mu oporou.

Někteří psychologové doporučují říct dětem pravdu v nižším školním věku. „Nejdřív dětem říkejte, že všechno nosí Ježíšek, pak, že některé dárky si dáváme my a nakonec to to dítě úplně opustí,“ radí psycholog Jeroným Klimeš. Rodičům se většinou daří před dětmi tajit pravdu kolem Ježíška asi do sedmi let. Podle několika provedených studií děti po odhalení pravdy většinou nebývají smutné, protože chápou, že to s nimi rodiče mysleli dobře.
„Když to srovnáte s válkami o děti, rozvody či křikem na děti, nic to není. Horší pro ně bývá i Mikuláš nebo to, že je rodiče nechávají ve školkách. Z toho, že se rodiče od dítěte ve školce odtrhnou, vznikají skutečná traumata. Tam dítě pociťuje osiření,“ uzavírá psycholog.