Milion Čechů dostane v létě jednorázovou výplatu. Víme, kdo a kolik
Letní dovolená může být velký zásah do rodinného rozpočtu. Nemusí být ale tak citelný, pokud využijete příspěvek na dovolenou. Bohužel o něm stále mnoho lidí neví, a to jak na straně zaměstnanců, tak zaměstnavatelů. Víte, jak ho lze získat?
Příspěvek na dovolenou některé firmy a podniky nabízí svým pracovníkům automaticky jako jeden z benefitů. Stále se ale ještě nejedná o zcela rozšířenou praxi. Důvodem je nejspíš to, že o něm mnohdy nemáme dostatek informací. Pokud by zaměstnavatelé věděli, že pro ně může být benefit výhodný, pravděpodobně by zvážili, že ho ve své firmě zavedou.
Pro zaměstnance jde o daňově osvobozený příjem. Na rozdíl od mzdy nebo odměn z něj totiž nebude platit žádné odvody. Má to ovšem jednu zákonem stanovenou podmínku – musí dojít k nepeněžnímu plnění. Není proto možné tento benefit čerpat předem formou vyplacené částky. Zaměstnavatel vám však může proplatit například konkrétní pobyt nebo letenku poté, co mu dodáte příslušnou fakturu. Další variantou je například to, že v zaměstnání obdržíte poukázky.

Příspěvek na dovolenou je oboustranně výhodný
Co ale tento benefit přináší zaměstnavateli? Vyplatit zaměstnanci příspěvek na dovolenou pro něj může představovat menší výdaj, než například navýšit mu mzdu nebo dát mimořádné odměny. Mzda i odměny totiž vyžadují, aby za ně zaměstnavatel zaplatil odvody. Ty dosahují přibližně 34 procent hrubé částky, což není zanedbatelné číslo. U příspěvku na dovolenou však tato povinnost neplatí.
Právě to je také důvodem, proč je výše příspěvku zákonem zastropovaná na 20 tisících korun ročně. Pokud by tomu tak nebylo, mohl by být využíván k umělému navyšování mzdy a tomu, aby se zaměstnavatel mohl vyhýbat placení odvodů za zaměstnance.
Kdo má na příspěvek nárok?
Někteří zaměstnanci mají nárok na příspěvek na dovolenou stanovený zákonem, což je kupříkladu případ příslušníků policejních sborů. Jejich platové podmínky, stejně jako nároky na další pracovní benefity, se totiž řídí Zákonem o služebním poměru příslušníka bezpečnostních sborů. Na jeho základě mohou čerpat příspěvek na dovolenou ve výši 5 tisíc korun.
V soukromém sektoru ale neexistuje žádná zákonná povinnost takový pracovní benefit poskytovat. Je tedy nutné dotázat se svého nadřízeného nebo personálního oddělení, zda jeho možnost právě ve vaší firmě je. Zajímá-li vás, kteří zaměstnavatelé benefit svým pracovníkům obvykle poskytují, jedná se ve velké míře o firmy, které podnikají v cestovním ruchu, například cestovní kanceláře. Velmi časté je to také v zahraničních firmách podnikajících v IT odvětví nebo bankovnictví.
„Pokud zaměstnavatel může podporovat své zaměstnance a jejich děti příspěvkem na dovolenou či tábor, měl by to udělat,“ myslí si Milan Káňa z Kooperativy, pojišťovny, která již podobný benefit zavedla. Argumentuje především tím, že jedině odpočatí zaměstnanci odvedou dobrou práci a kromě toho jejich lepší nálada celkově zlepší atmosféru na pracovišti.
Vedení firmy nemusí nutně příspěvek vyplácet všem zaměstnancům, dle Zákoníku práce ale musí pro všechny pracovníky zajistit rovné podmínky. Z toho důvodu musí být stanovena jasná pravidla, kdo a jak velký příspěvek může čerpat. Ta by měla být zakotvena v interních předpisech daného podniku.

Zaměstnavatel vám může přispět také na prázdniny pro děti
Mnoho zaměstnavatelů kromě toho nabízí příspěvek na rekreaci pro potomky zaměstnanců. Může být nabízen buď formou příspěvku, nebo přímo organizací dotovaných letních táborů. Podobný benefit najdeme též u bezpečnostních složek, příspěvky na pobyty pro děti ale svým zaměstnancům vyplácí například také Česká televize.
Například děti policistů mohou na tábor získat až 1000 korun, pokud jde o akci pořádanou přímo zaměstnavatelem. Až 500 korun, pokud jej pořádá jiný subjekt. Nejde sice o částku, která pokryje tábor celý, většina rodičů však nejspíš ocení i malou úlevu.
Podobný benefit poskytují také zdravotní pojišťovny. Je třeba se informovat o konkrétních podmínkách, jaké poskytuje právě vaše konkrétní pojišťovna. Všeobecná zdravotní pojišťovna jej neposkytuje, nabízí ale příspěvek na sportovní aktivity v rámci kroužků.
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra nabízí až 500 korun. Kupříkladu Oborová zdravotní pojišťovna pak uvádí, že na tábory dětem přispěje až 10 tisíc korun. Funguje zde ale systém motivace. Pokud řádně chodíte na preventivní prohlídky a staráte se o své zdraví, dostáváte kredity, které lze poté směnit za příspěvky nejrůznějšího typu.