Lidé čekají před Billou už od rána. Vejce a vepřové za cenu, co nebyla ani za socialismu
Fronty jako za minulého režimu, tentokrát ale ne kvůli nedostatku. I tak to o středeční ráno vypadalo před některými supermarkety Billa, kde se tvořily dlouhé zástupy lidí. Začal totiž platit nový leták a s ním ceny, které v dnešní době působí jak za starých časů.
Zatímco školáci se teprve probouzeli do nového dne, před supermarkety Billa už se scházeli lidé především seniorského věku. Důvodem byl totiž cenový hit, který během pár hodin doslova rozvířil nákupní horečku. Ačkoliv jde o běžné potraviny, jejich aktuální cena šokovala i ty, kteří na akce jinak zrovna nekoukají.
Ceny, které překvapily
Zákazníky nejvíc překvapila cena masa. Vepřová plec, krkovice nebo bok jsou teď v Bille k dostání za částky, které se vyskytují jen ve výprodejích nebo u výkupů z mrazíren. Za kilo vepřové plece zaplatíte pouhých 79,90 Kč. Oproti standardním cenám, které se u některých druhů vepřového masa pohybují i přes 200 Kč za kilo, tak jde o více než poloviční úsporu.
I další části vepřového, jako je bok, kýta, krkovička či pečeně, jsou za velmi příznivé ceny. A to dokonce výrazně nižší, než maloobchodní ceny obvykle bývají. Ty se běžně pohybují okolo 199,90 Kč za kilo, v Bille ale nejdražší vepřové pořídíte už za 169,90 Kč.
Dalším tahákem akce je i plato třiceti vajec za 104,90 Kč, což je v přepočtu 3,50 Kč za jedno vejce. Běžná cena se přitom pohybuje okolo 5 až 6 korun za kus, a to i mimo období zvýšené poptávky. Ovšem pozor, cenově výhodná vejce koupíte v Bille pouze v pondělí 26. května!

Socialistické ceny v kontextu dneška
Pro srovnání, v roce 1989 stál kilogram vepřové pečeně 60 Kč, což ve srovnání s aktuální cenou v Bille dělá jen zanedbatelný rozdíl. Podle inflační kalkulačky tahle cena odpovídala v roce 2024 částce 481 Kč, takovou část své výplaty tedy museli naši rodiče na konci 80. let vydat, aby pro nás připravili jeden oběd.
A vejce? Jedno v roce 1989 stálo 1,30 Kčs, a co jste si tehdy pořídili za jednu korunu, na to byste teď potřebovali korun osm. Pamětníci se proto musí pousmát, jedno vejce v akci v Bille vyjde na 3,50 Kč, což je v podstatě o více než polovinu méně, než kolik stálo vejce před Sametovou revolucí.
Masa za socialismu nebylo dostatek
Problémem, se kterým naši rodiče za minulého režimu často potýkali, ovšem nebyla cena masa, ale jeho nedostatek. Kdo neměl mezi kamarády řezníka nebo nemohl vyčkávat od časného rána před řeznictvím, ten si z velmi omezené nabídky masa nemohl vybírat. Podpultové zboží, jako bylo kvalitní maso nebo uzeniny, bylo běžnou praxí. Některé masné výrobky byly dokonce šizené přidáváním vody, aby se zvýšila jejich hmotnost.

Dnešní realita? Dostupnost i kvalita
I když se někdy nevyhneme sentimentu a vzpomínáme na tehdejší potraviny jako na lepší, podle odborníků jde spíše o vzpomínkový optimismus než o skutečnost. Kvalita výrobků je totiž daleko lépe regulována a zákazníci mají také mnohem širší výběr. Akce, jako je ta aktuální v Bille, jsou příležitostí pro spotřebitele nakoupit kvalitní potraviny za výhodné ceny i bez známostí a čekání.
Akce určují nákupní chování spotřebitelů
Slevové letáky a akce se zvýhodněnými cenami jsou jedním z marketingových způsobů, jak do řetězce přilákat co nejvíce spotřebitelů. Ukazují tím ale také na to, jak citliví Češi na ceny základních potravin jsou. Vejce, maso či mléko tvoří základní složku jídelníčku, jakmile se některá z těchto položek dostane do slevy, rychle to ovlivní chování spotřebitele. Nejde jen o úsporu peněz, ale i pocit „vítězství“ z výhodného nákupu, který u tuzemských zákazníků hraje velkou roli.
Současná akce v Bille je toho důkazem, nízké ceny dokáží přitáhnout pozornost i těch, kteří běžně nakupují bez sledování letáků. Pokud patříte mezi ty, kdo si rádi dopřejí kvalitní potraviny za zlomek běžných cen, teď je ten správný čas vyrazit do Billy.