Hlásila jsem se na pozici top manažerky. Po této větě mi nabídli práci uklízečky a prý můžu být ráda
Hledání nové práce je pro většinu lidí stresující záležitostí. Často totiž dostanete jen jednu šanci, abyste udělali dojem. A ten pak rozhodne, zda získáte svou vysněnou pozici, nebo skončíte s odmítnutím. Čím více zkušeností máte, tím silnější bývá pokušení diktovat si vlastní pravidla. Ale pozor, hranice mezi zdravým sebevědomím a arogancí může být nečekaně tenká, a právě ta často rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu. O tom, jak důležité je správně vyvážit své zkušenosti s dobrým přístupem, se Petra přesvědčila na vlastní kůži.
Když Petra šla na pohovor, cítila se jako vítězka předem. Měla v kapse dvě dekády zkušeností na vedoucích pozicích, špičkové vzdělání a vlastní úspěšný byznys. Upřímně, považovala se za ideální kandidátku. A těšila se, že si konečně lépe zorganizuje svůj čas. „Přece jim tam nebudu každý den sedět osm hodin v kanceláři jako nějaký junior,“ říkala si. A tak šla na pohovor rovnou k věci: „Chtěla bych chodit do kanceláře jen na pár hodin týdně, mám své další projekty a myslím, že firma na mé úrovni nepotřebuje, abych proseděla pracovní dobu jen v kanceláři. Důležitější jsou přece výsledky,“ vysvětlovala Petra s přesvědčením zkušené profesionálky.

Zřejmě ale něco podcenila. HR manažerka si vyměnila letmý pohled se svým kolegou a s poněkud ironickým úsměvem odpověděla: „No, víte, s tímhle přístupem vám můžeme nabídnout tak maximálně pozici uklízečky. A věřte, že můžete být ještě ráda.“ Petře to vyrazilo dech. Byla v šoku. Jako zkušená manažerka s diplomem by měla být ráda za hadr a kbelík? Rozloučila se rozpačitě, skoro uraženě, ale když situaci probírala večer s manželem, uvědomila si, že asi trochu přestřelila.
Zkušenosti jsou skvělé, ale pokora a přístup ještě lepší
Možná vás něco podobného potkalo taky. Máte za sebou řadu úspěchů, víte, že jste dobří, a chcete si u nového zaměstnavatele nastavit vlastní pravidla hned od začátku. To samo o sobě není problém. Firmy opravdu hledají zkušené lidi, kteří si umí stát za svým. Jenže je tady jedno velké ALE.
Nestačí jen přijít a oznámit, jaké máte podmínky, a očekávat, že se vám budou všichni klanět. Zaměstnavatel musí pochopit, proč by měl chtít právě vás, a teprve poté si můžete klást podmínky. Pokud mu neukážete jasnou přidanou hodnotu, pokud ho nepřesvědčíte, že se mu vaše spolupráce vyplatí, jste pro něj jen další člověk, který si diktuje, ale nenabízí odpovídající protihodnotu.
Vaše zkušenosti jsou sice vaše nejsilnější zbraň, ale musíte je umět správně využít. Je třeba ukázat, že spolu s vámi získá zaměstnavatel něco víc, třeba kontakty, strategické uvažování, úsporu času a peněz, originální přístup, který jiní nemají. Musíte se stát nenahraditelnými, aby firma chtěla vycházet vstříc i vašim požadavkům.

Jak si říct, co chcete a nepohořet
Pokud se tedy ocitnete na příštím pohovoru a budete si chtít nastavit vlastní pravidla, zkuste být trochu méně sebevědomí v tom, co vyžadujete, a soustředit se naopak na to, co dokážete firmě předat. Vysvětlete, že právě díky vašim zkušenostem zvládnete víc práce za méně času. Že váš home office nebo omezená přítomnost v kanceláři není lenost, ale efektivita. Že dokážete z malého časového prostoru vytěžit maximum, protože víte jak na to. Jde o to nabídnout rovnocennou výměnu. Zaměstnavatelé nejsou hloupí, vědí, že zkušení lidé mívají i nároky, ale potřebují důkaz, že vaše pravidla jsou pro ně výhodná stejně jako pro vás. Upřímnost se cení, ale pouze tehdy, když je spojena s pokorou a schopností ukázat svou skutečnou hodnotu.