Edita (37 let): Na rodičovskou bych nikdy nešla, kdybych tohle věděla. Už mě to unavuje
Rodičovská dovolená může být krásná, ale realita, kterou zažívá Edita, je tak trochu jiná. Sice některým může mateřská připadat jako období klidu a pohody, kdy si maminka může užívat čas s dětmi, ale Edita brzy zjistila, že tento čas přináší i spoustu finančních problémů.
“Na rodičovskou bych nikdy nešla, kdybych tohle věděla,” přiznává Edita. Ještě před narozením dětí si myslela, že její finanční situace je dostatečně stabilní – pracovala jako manažerka v marketingu a její příjem byl slušný. Ale po odchodu z práce se vše změnilo. Měsíčně dostává jen zlomek toho, co si vydělala v zaměstnání, a na pokrytí všech nákladů to zkrátka nestačí. „Více než polovina maminek, přesněji 55 %, uvedla v šetření agentury STEM/MARK, že finanční náročnost rodičovství předčila jejich očekávání. Asi třetina žen si navíc není schopná vytvořit před narozením potomka finanční rezervy, protože nemá dostatek peněz,“ dodává ekonom Lukáš Kovanda na webu TN.cz.

Kolik stojí péče o dítě?
Péče o dítě není levná záležitost, to ví každý rodič. A Edita to zažívá na vlastní kůži. Roční náklady na dítě mohou snadno přesáhnout 100 000 Kč. „V průměru stojí měsíčně malé dítě kolem pěti šesti tisíc korun. U starších to bude až devět tisíc korun. Do toho ale nepočítám školky a vysokou školu,“ vyjmenoval v pořadu Houpačky Radia Wave majetkový poradce Bujko. A to je jen základ, je potřeba pořídit jídlo, pleny, oblečení, školkovné, hračky, uhradit zájmové kroužky… a to už jsme jen u malých dětí. Nejsou to jednorázové výdaje, ale pravidelně se opakující položky, které se neustále navyšují. “A to nepočítám, co všechno děti potřebují, oblečení, boty, hračky. Každý měsíc je to něco nového,” říká. “
A co manžel? Neustálé dohadování o peníze
„Manžel mi pořád říká, že musím s penězi více šetřit,“ vypráví Edita, jak se doma neustále hádají o výdaje. Ačkoliv jsou výdaje na děti nevyhnutelné, manžel má někdy pocit, že to všechno není nutné. Pro Editu to ale není otázka „nechci šetřit“, ale spíš „co mám dělat, když dítě zrovna něco potřebuje?“ „Oblečení je rychle malé, boty jsou roztrhané, teď musela kupovat nové bačkory… Co mám dělat?“ dodává. A to vše je každodenní realita, kterou prožívá každá matka na rodičovské, a která ji každý měsíc vyčerpává.
Jak to všechno zvládnout
Pokud se podíváme na rozpočet Edity, najdeme určité oblasti, kde by se dalo ušetřit. Například místo nakupovaní značkového oblečení pro děti v obchodech, by se mohla více soustředit na bazary nebo online tržiště, kde se dá koupit použité oblečení za zlomek ceny. “Tím, že nakupuji z druhé ruky, můžu ušetřit tisíce. A to už je fakt rozdíl,” potvrzuje jiná maminka. A jak dodává, oblečení pro děti nikdy nevydrží dlouho, takže je to rozumné řešení.
Další způsob, jak ušetřit, je plánování jídel a nákup větších balení potravin. Edita se také snaží kupovat hračky a pomůcky, které opravdu děti potřebují, a vyhýbá se impulzivním nákupům. „Je to těžké, protože děti chtějí spoustu věcí, ale když si to dobře naplánujete, můžete nějaké peníze ušetřit,” dodává.

Kdy to skončí
“Nemůžu se dočkat, až se vrátím do práce,” přiznává Edita. Po několika měsících na rodičovské, kdy se neustále potýká s tím, že peníze nestačí, se těší na návrat do pracovního procesu. “Bude to lepší, když budu mít svůj příjem zpátky. Rodičovská je fajn, ale pořád je to málo. Každý měsíc se stresuji, proč zase musím utratit víc.”
Zatímco pro Editu je návrat do práce jasným řešením, pro mnoho žen to není tak jednoduché. Pečovat o děti, hledat práci a zvládat rodinný rozpočet je těžká kombinace. Mnohé matky mají pocit, že se nemohou vrátit na plný úvazek, protože se to prostě nevyplatí a nebo chtějí trávit více času se svými dětmi.
Být rodič neznamená jen si užívat čas s rodinou. Často nás tato situace donutí více přemýšlet, jak se vyrovnat s nižším příjmem a vyššími výdaji. Edita se snaží ušetřit, kde se dá, ale i tak je finanční tlak na rodinu neustálý.