Dnes syna (6 let) poprvé vyzvedl ze školy tatínek. Už ho tam nikdy nepošlu a raději si vezmu volno
Rozdělení rodičovských povinností je snem každé rodiny. Tatínkové se stále častěji zapojují do péče o děti, ať už jde o hraní, večerní uspávání nebo právě vyzvedávání ze školy. Jenže zatímco maminky mají vše v malíku, otcové se občas v těchto každodenních úkolech ztrácejí. Přesně to byl případ jednoho tatínka, který se dobrovolně přihlásil, že vyzvedne svého šestiletého syna ze školy – a způsobil tím menší rodinnou katastrofu.
Na první pohled se zdálo, že vše proběhlo hladce. Otec dorazil včas, syn byl v dobré náladě a celá akce vypadala jako rutinní záležitost. Jenže pak se začaly objevovat drobné detaily, které naznačovaly, že ne všechno šlo podle plánu. Tatínek byl se svým výkonem spokojený, ale maminka postupně zjišťovala, co všechno v chaosu školního odpoledne zapomněl.
Tatínek ve škole téměř vše zapomněl
Nejprve si všimla, že v synově tašce chybějí všechny učebnice, sešity a penál. Otec je jednoduše nechal ve třídě, protože si myslel, že syn si je druhý den stejně vezme s sebou. Další překvapení přišlo, když si maminka všimla, že syn není v botách, ale přišel domů v bačkorech. Nakonec nezbývalo než druhý den vyrazit do školy ještě před zvoněním a doufat, že všechny věci tam ještě budou.
Tyto situace nejsou žádnou výjimkou a jasně ukazují rozdíly mezi mateřským a otcovským přístupem k výchově. Zatímco maminky mají často vše promyšlené dopředu, umí předvídat problémy a řeší věci systematicky, tatínkové se raději spoléhají na improvizaci a reagují, až když se něco pokazí.
Maminky bývají důslednější i ve školní přípravě
Výzkumy ukazují, že maminky se častěji starají o to, aby děti měly hotové úkoly a byly připravené do školy, zatímco tatínkové si raději hrají, sportují nebo podnikají výlety. Psycholog Martin Jára říká, že matky přirozeně kladou důraz na bezpečnost a organizaci, kdežto otcové dávají dětem více volnosti a nechávají je rozhodovat samy. To někdy vede k nedorozuměním, jako jsou zapomenuté učebnice nebo chybějící boty.

Tatínci dětem zajišťují zábavu
Matky také častěji udržují pevný denní režim a nastavují jasná pravidla, zatímco otcové bývají volnější a nechávají děti zkoumat svět podle sebe. Na jedné straně tak děti získávají pocit jistoty a bezpečí, na druhé straně se učí být kreativní a zvládat stresové situace s větší lehkostí. Psychologové říkají, že tatínkové bývají ti, kdo děti učí sportovat, kutit nebo zvládat různé praktické dovednosti, zatímco maminky se více věnují jejich emocím a vztahům s ostatními.
Podle odborníků se rodiče musí ve výchově doplňovat
Otcové také přinášejí do výchovy dobrodružství a spontánnost. Děti, které s nimi tráví hodně času, bývají sebevědomější, ochotnější zkoušet nové věci a lépe se vypořádávají s překážkami. Na druhou stranu podle odborníků je důležité, aby se rodiče vzájemně doplňovali – maminky mohou tatínkům připomenout důležité detaily, zatímco tatínkové zase mohou maminkám ukázat, že občas je fajn pustit pravidla k ledu a užít si trochu volnosti.

Jasně, někdy se tatínkové dopustí drobných přešlapů, ale bez nich by to nebylo ono. Když se spojí pečlivost maminek a uvolněnější přístup tatínků, děti mají skvělý základ pro život.